Częstochowski konwent fantastyki

W najbliższy weekend w naszym mieście swoje święto mają miłośnicy fantastyki. Po kilkunastu latach powraca Czekon, co jest okazją do spotkań z pisarzami, spojrzenia na historię od niecodziennej strony, a także – po prostu – to czas gier.

Czekon jest konwentem, czyli imprezą miłośników szeroko pojętej fantastyki. Literatury, gier, historii. Odbędzie się od 12 do 14 kwietnia na terenie Uniwersytetu im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego 2/4 w Częstochowie. Jest to okazja choćby do spotkania pisarzy z fanami. – Nie tylko na autorach opieramy nasz konwent. Będzie masa innych fajnych rzeczy i wydarzeń – zapowiada Dawid Topolski, główny koordynator imprezy. – Będą grupy rekonstrukcyjne. Legio XXI Rapax, która odwzorowuje Rzymian, czy chociażby Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

Rapax będzie towarzyszył uczestnikom przez cały konwent. Nasz rodzimy Garnizon pojawi się tylko w sobotę. Czekon to też możliwość zakupu i wygrania w konkursach planszówek czy książek, a także dowiedzenia się czegoś na temat historii, ale nie w szkolnym wydaniu. Prelekcje dotyczyć będą szabli, alkoholu, dowiemy się też, jak w średniowieczu żyli ludzie z marginesu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W trakcie konwentu będzie miała miejsce prapremiera filmu “Wojna Gwiazd”, dokumentu traktującego o okolicznościach wejścia “Gwiezdnych wojen” do kin na przełomie lat 70. i 80. Na sobotę zaplanowano pokaz musztry rzymskiego legionu i strzelania z broni prochowej.

À propos literatury, do Miasta Świętej Wieży przyjadą m.in. Jarosław Grzędowicz – pisarz, najszerzej znany jako autor ”Pana Lodowego Ogrodu”; Maja Lidia Kossakowska – dziennikarka ośmiokrotnie nominowana do literackiej Nagrody im. Janusza Zajdla; Jacek Komuda – historyk i autor powieści; Maciej Parowski – dziennikarz i pisarz; Paweł Majka – znany przede wszystkim z powieści osadzonych w świecie Metro 2033; Piotr W. Cholewa – tłumacz ”Świat Dysku”. – Największa perełka Czekona to właśnie dużo znanych osobistości – zapowiada koordynator konwentu. Wstęp na imprezę jest darmowy.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Fot.: http://www.legioxxirapax.com/

Program konwentu

Miejska TV