Ile kosztuje kampania wyborcza?

Na częstochowskiej drodze plakat wyborczy kosztuje już od 60 groszy. Dziennie za metr kwadratowy.

Na słupach czy latarniach wkrótce zawisną hasła i plakaty, ale są od tego wyjątki. Reklam wyborczych nie spotkamy przy Alei Najświętszej Maryi Panny, przy Placu Biegańskiego i Placu Daszyńskiego. To samo powinno tyczyć się choćby mostów i wiaduktów, znaków drogowych, sygnalizatorów czy przystanków. – Pomijając to, że te plakaty zwyczajnie nic do mojego życia nie wnoszą – mówi Ewa, nauczycielka – bardzo często mają słabe slogany, no to jeszcze muszę na przykład jednego człowieka oglądać na każdym slupie.

Mówiąc o zasadach prowadzenia kampanii wyborczej, można też powiedzieć o jej cenach. Zajęcie pasa drogowego drogi publicznej w celach reklamowych podlega opłatom. Stawki Częstochowa ustaliła na 1,80 zł – za umieszczenie materiałów wyborczych w pasach drogowych dróg krajowych za jeden metr kwadratowy powierzchni reklamy dziennie. Opłata przy drodze wojewódzkiej to 1,50 zł, a powiatowej 1 zł. Najkorzystniej jest przy drodze gminnej, gdzie jeden metr kwadratowy powierzchni reklamy dziennie to wydatek 60 groszy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że do okresu zajęcia należy zaliczyć też czas między dniem wyborów a dniem usunięcia materiałów wyborczych z pasa drogowego. To powinno nastąpić nie dłużej niż 30 dni kalendarzowych od głosowania.

Materiałom wyborczym nie wolno imitować znaków drogowych. Powinny też zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV