Gry wojenne pod Truskolasami

Oddział otrzymał zadanie ubezpieczenia leśnego skrzyżowania dróg w rejonie Hutki. Został wzmocniony obsługą ciężkiego karabinu maszynowego. Wtedy na środek pola bitwy wjechał skuter.

W pierwszy weekend kwietnia pod Truskolasami odbyły się ćwiczenia grup rekonstrukcyjnych. Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa wraz z warszawskim Stowarzyszeniem Historycznym Cytadela ćwiczyli m.in. działanie drużyny w marszu, w natarciu i walkę na bagnety.

Reduta odtwarza umundurowanie i sposób działania 7. Dywizji Piechoty, która w pierwszych dniach września 1939 r. stanęła na drodze niemieckiej armii. To sposób na kultywowanie tradycji. – Sami staramy się szkolić – mówi Jakub Krupop ze Stowarzyszenia. – Jak teraźniejsze wojsko, staramy się, żeby wszystko było zgodne z regulaminem, żeby doskonalić umiejętności.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Oprócz widocznej działalności, rekonstruktorzy zajmują się m.in. edukacją czy sprzątaniem i odnawianiem żołnierskich nagrobków. W trakcie ostatnich ćwiczeń pojawili się tam, gdzie 1 września Wojsko Polskie prowadziło walki opóźniające na osi Panki – Truskolasy – Wręczyca Wielka – Częstochowa. W okolicy naszego miasta wciąż widać ślady po tamtych dniach. – Resztki okopów strzeleckich – zauważa Jakub Krupop. – Można znaleźć jeszcze pozostałości walk. Łuski czy choćby guziki.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Marcin Kurus / Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa

Miejska TV