Częstochowski market wprowadził ”ciche godziny”

Zamilknie muzyka, która dla niektórych jest o wiele za głośna. Zgasną telewizory, które czasami skupiają całą uwagę. Przyciemnione światło nie będzie razić.

”Ciche godziny” pozwalają uświadomić sobie, jakie bolączki trapią osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pierwszy raz zorganizowano je 2 kwietnia, czyli w tym samym czasie, w którym mieszkańcy Częstochowy angażują się w akcję ”Zapal się na niebiesko dla autyzmu”.

Zaczęło się od Auchan Częstochowa Północ. Od kwietnia market stworzył w każdy wtorek od 15:00 do 17:00 takie warunki, w których klienci ze spektrum autyzmu mogą czuć się komfortowo. W tym czasie wyłączona jest muzyka. Nie są podawane żadne komunikaty. Otwarta pozostaje specjalna kasa. – Myślę, że ta akcja zostanie rozszerzona o następne dni. Trzeba przyznać, że różne instytucje kierują zapytania do nas i do Auchan – mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia ”Daj mi czas”. – Na przykład wiem, że już pod naszą egidą, czyli Stowarzyszenia i Auchan Północ, od następnego tygodnia wprowadza ”ciche godziny” Auchan Tychy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Akcja daje również możliwość zrobienia zakupów osobom starszych lub z małymi dziećmi, którym przeszkadzają hałas, muzyka czy rozświetlone ekrany. W Częstochowie i w okolicach podobne przedsięwzięcie dotąd nie miało miejsca. Myślą organizatorów jest, aby w ciągu tygodnia klienci byli informowani o ”cichych godzinach”. Takie powiadomienia, w postaci choćby komunikatów, mogłyby nagrać znane częstochowskie osobistości.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
fot. Auchan Google Maps

Organizatorami akcji są Stowarzyszenie „Daj mi czas”, Zespół Szkół nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie i Auchan Częstochowa Północ. Poniżej plakat informujący klientów:

Miejska TV