Strajk nauczycieli zawieszony!

Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Podstawowy postulat protestujących nie został spełniony.

Prezes ZNP wydał oświadczenie, w którym poinformował o zawieszeniu akcji protestacyjnej. Zapowiedział zarazem, że we wrześniu nauczyciele ponownie mogą wysuwać postulaty.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe – pisze Sławomir Broniarz. – Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Szef związkowców nie kładzie już nacisku na podwyżki uposażenia dla pracowników oświaty. Tym razem mówi o zmianach systemowych, które określił jako program „Szkoła na szóstkę”. Obecne postulaty to wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli, wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

8 kwietnia rozpoczął się w całym kraju strajk ZNP, do którego przystąpiły 93 ze 115 częstochowskich placówek oświatowych. Tego dnia w sumie w akcji protestacyjnej wzięło udział 2213 nauczycieli na ok. 3,6 tys. zatrudnionych w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzącym jest miasto.

24 kwietnia w strajku czynnie uczestniczyło 65 placówek oświatowych, a w trzech szkołach strajk został zawieszony na czas przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych. Tego dnia w proteście wzięło udział 1249 częstochowskich nauczycieli.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: www.facebook.com/znpedupl/, zdjęcie z 31.03.2019 r.

Miejska TV