Trwają prace przy linii kolejowej między Częstochową a Zawierciem

Inwestycja obejmuje wymianę torów i sieci trakcyjnej. Będą ułatwienia dla pasażerów. Prace na 17-kilometrowej trasie od Częstochowy do Poraja nie wstrzymały ruchu pociągów.

Cała inwestycja, która dotyczy modernizacja linii kolejowej między Częstochową a Zawierciem, jest warta 380 mln zł. Na przystankach Częstochowa Raków i Korwinów oraz na stacji Poraj zostaną podwyższone perony, które będą oświetlone i monitorowane, a także wyposażone w nowe zadaszenia.

Na perony na Rakowie dostaniemy się wyremontowanym przejściem podziemnym z monitoringiem. Zbudowane zostaną windy dla pasażerów. Perony będą wyższe o 76 cm.

Projekt obejmuje jednak przede wszystkim infrastrukturę kolejową. W stacji Poraj w trzecim kwartale tego roku planowane jest zakończenie prac na jednym z torów i przejście z robotami na drugi, a zakończenie całej inwestycji między Częstochową a Zawierciem zapowiedziane jest na trzeci kwartał 2020 r.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Przedsięwzięcie dotyczy nie tylko Częstochowy. Na stacji Myszków i na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód i Zawiercie Borowe Pole możemy korzystać z podwyższonych peronów. Powstaną nowe zadaszenia, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. Na przystankach Żarki Letnisko, Myszków Mrzygłód oraz na stacji Poraj przewidziano nowe przejścia podziemne.

Prace skrócą czas przejazdu z Częstochowy do Zawiercia o ok. 10 minut. W sumie zaplanowano remont i przebudowę m.in. 20 mostów. Wybudowana będzie na nowo przeprawa nad Stradomką, a przebudowanych zostanie 15 przejazdów kolejowych.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Miejska TV