Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim

”Z orbity Ziemia jest piękna, błękitna, widać wszystko w cudownych kolorach” – powiedział z pokładu stacji Salut 6 pierwszy polski astronauta i jak dotąd jedyny polski obywatel w kosmosie.

Generał Mirosław Hermaszewski odwiedzi Częstochowę. Spotkanie z astronautą będzie miało miejsce w Ratuszu na Placu Biegańskiego 23 maja między 18:00 a 19:00. Wstęp jest wolny. Hermaszewski przez kilkadziesiąt lat pracował w siłach zbrojnych, angażował się w politykę, znany jest jednak przede wszystkim z jednego, wyjątkowego lotu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Podróż do gwiazd była możliwa w ramach programu Interkosmos, w którym państwa socjalistyczne ustaliły, że włączą się w prowadzoną przez Związek Sowiecki eksplorację pozaziemskiej przestrzeni. Większość organizowanych wówczas misji to wyprawy załogowe.

Dzięki temu 27 czerwca 1978 r. na orbicie mogli znaleźć się Białorusin Piotr Klimuk oraz Polak Mirosław Hermaszewski. Był to niedługi, trwający do 5 lipca lot, wypełniony badaniami i eksperymentami. Jednocześnie była to podróż, której nie doświadczył prawie żaden człowiek.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: aleje.czestochowa.pl

Miejska TV