Trzeciego maja w Częstochowie

Obchodzony drugiego maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej poprzedza jedną z najważniejszych dat w kalendarzu – Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Przyjmuje się, że ustawa rządowa z 3 maja 1791 r. była pierwszym w Europie spisanym aktem prawnym o takiej randze. Konstytucja regulowała ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów i w założeniach służyła naprawie kraju. Niestety, powstała w przeddzień rozbiorów polsko-litewskiego państwa.

228. rocznicę uchwalenia konstytucji częstochowianie uczczą w klasztorze paulinów. Na 20:30 zaplanowano zbiórkę przed Arsenałem na jasnogórskim dziedzińcu. O 20:50 zgromadzeni wejdą do Kaplicy Matki Bożej, natomiast Apel Jasnogórski odbędzie się z asystą klas mundurowych częstochowskich szkół oraz z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z ks. płk. Robertem Krzysztofiakiem.

[huge_it_slider id=”1″]

 

3 maja będą również miały miejsce uroczystości z okazji 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. O 11:00 na cmentarzu św. Rocha przedstawiciele władz Częstochowy w asyście Straży Miejskiej złożą kwiaty i zapalą znicze na kwaterach powstańców śląskich.

KR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny miniprzewodnik ”Bialo-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem.

Miejska TV