Alarmy bombowe w częstochowskich szkołach

Na godz. 11:00 w województwie śląskim to już 72 zgłoszenia, a w Częstochowie sześć takich zawiadomień. W sprawie ładunków wybuchowych informowały wiadomości mailowe. Autorem jednej z nich ma być rzekomo sympatyk Platformy Obywatelskiej. Nie zostało potwierdzone, żeby w jakiejkolwiek częstochowskiej szkole doszło do podłożenia bomby.

W poniedziałek po weekendzie majowych rzekome zagrożenie ze strony ładunków wybuchowych występowało w różnych regionach kraju. Częstochowscy maturzyści przeżywali stres związany z egzaminem, a jednocześnie docierały do nich informacje o ładunkach pirotechnicznych. – Potwierdzam, że były takie zgłoszenia, ale nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć – mówi mł. asp. Sabina Chyra–Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. 7 maja funkcjonariusze również otrzymali zgłoszenia o domniemanym zagrożeniu. – Też była dzisiaj taka sytuacja – stwierdza.

7 maja ilość alertów jest nieporównywalnie większa niż dzień wcześniej. Część dyrektorów placówek edukacyjnych prawdopodobnie dotąd nie poinformowała o możliwym podłożeniu ładunku wybuchowego, natomiast Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie potwierdziła, że na godzinę 11:00 są to 72 zgłoszenia w samym regionie. – W niektórych szkołach w województwie śląskim egzamin rozpoczął się z lekkim opóźnieniem ze względu na to, że policja nie była w stanie wszystkich szkół sprawdzić do godziny 9:00, ale na ten moment nie mam informacji, żeby egzamin się gdzieś nie rozpoczął – mówi Robert Wanic, dyrektor OKE w Jaworznie.

Stres związany z fałszywymi alarmami bombowymi ma miejsce ledwie kilka dni po zawieszeniu strajku ZNP, który kolidował z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty. Mimo wszystko, częstochowski magistrat potwierdza, że matury 6 oraz 7 maja zostały zorganizowane we wszystkich miejskich szkołach. – Mamy nadzieję, że będą odbywały się dzisiaj bez przeszkód, natomiast z tego, co wiemy – mówi Włodzimierz Tutajmamy zgłoszenia od dyrektorów sześciu szkół, w których matury się odbywają, że zostały odebrane takie podejrzane maile.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Dyrektorzy tych placówek podejmowali różne decyzje, z reguły informując policję. 7 maja rano ewakuowano Zespół Szkół Gastronomicznych przy Worcella, co nie kolidowało z przeprowadzeniem egzaminu dojrzałości.

Z tego, co słyszałem, mail zaczynał się od ”jako zwolennik PO” – mówi uczeń Zespołu Szkół im. W.S. Reymonta przy Krakowskiej. – Uważam, że powinni gry polityczne zostawić poza uczniami i szkołami – dodaje. Młody mężczyzna wyjaśnia, że wiadomość o bombie została przysłana drogą elektroniczną 6 maja ok. 23:30. Z listu miało wynikać, że ładunek eksploduje o 11:00. Jednocześnie uczeń nie potrafi wyjaśnić, skąd zna szczegółowo treść ostrzeżenia. – Tak podobno jest w 150 szkołach w Polsce – mówi.

6 maja zgłoszono alert w Technicznych Zakładach Naukowych przy Jasnogórskiej, gdzie policja przeszukała pomieszczenia. Dzień później ilość powiadomień jest znacznie większa. Dotyczyły najprawdopodobniej, oprócz wymienionego ZSG, również II LO przy Kilińskiego, VIII LO przy Worcella, ZST przy Jana Pawła II, ZSS-B przy Św. Augustyna, ZS im. J. Kochanowskiego przy Warszawskiej i zarazem należy zakładać, że nie jest to pełna lista szkół.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała egzaminy z języka polskiego na 6 maja, z matematyki na 7 i 9 maja, natomiast 8 maja to termin matur z języka obcego. W Częstochowie egzaminy dojrzałości rozpoczęło ponad 4,3 tys. młodych ludzi.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV