Częstochowa uruchamia linię autobusową dla rowerzystów

Uruchomiono sezonową linię autobusową między Częstochową a Olsztynem. Działające od 11 maja połączenie pozwoli pasażerom podróżować ze swoimi rowerami. Pilotażowe kursy będą realizowane w weekendy oraz w dni świąteczne do końca września.

Nowa linia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie nosi oznaczenie 67R. Jest udogodnieniem dla rowerzystów dzięki przyczepie, która może przewieźć do 20 jednośladów. Cztery kursy w ciągu dnia umożliwią w sumie przewóz 80 rowerów zgodnie z taryfami biletowymi obowiązującymi w połączeniach podmiejskich. Trasa częściowo pokrywa się z linią 67.

Autobus zatrzyma się w trzech miejscach i będzie oczekiwał 10 minut przed godziną odjazdu. W drodze do Olsztyna przystanek początkowy ustanowiono przy C.H. Jagiellończycy w Częstochowie, gdzie zbiegają się ścieżki rowerowe. Kolejny punkt to Odrzykoń, gdzie zaczyna się Jurajska Ścieżka Rowerowo–biegowa, a koniec linii to Olsztyn Rynek. W drugą stronę przystanek końcowy będzie znajdował się przy ul. Jagiellońskiej (PZU) przy Estakadzie.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Kierujący autobusem jest zobowiązany pomóc w załadunku roweru na przyczepę, ale każdy rower powinien być przymocowany do uchwytów przez właściciela. Przyczepa na rowery będzie monitorowana przez kamerę. Powstanie nowej linii to efekt porozumienia MZDiT, MPK, Urzędu Miasta Częstochowy oraz Gminy Olsztyn.

Jednocześnie jest finalizowana budowę drogi rowerowej wzdłuż DK-46 od Odrzykonia do Olsztyna. Prace trwają również przy ul. Korfantego w Częstochowie na odcinku od Ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników wraz z 2,5-kilometrową drogą rowerową, która w założeniach ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2019 r.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie

Więcej: Rozkład jazdy linii 67R

Miejska TV