Rozbudowa Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie zostanie rozbudowane. W ramach Budżetu Obywatelskiego częstochowska placówka może liczyć na dużą pomoc. W założeniach to aż 593 500 zł.

Zwierzaki, które zostały porzucone lub nie znalazły właściciela, są częstokroć umieszczane w schronisku przy ul. Gilowej. To najważniejsza w mieście instytucja zapewniająca im opiekę i mieszkanie. Magistrat 13 maja ogłosił przetarg na rzecz modernizacji placówki. Zmiany nie są małe, bo zakładają m.in. budowę dwóch spacerniaków dla psów czy powiększenie zewnętrznych boksów.

Będzie to wymagało wycięcia części drzew i krzewów. Powstanie ogrodzenie oraz śluzy wejściowe dla podopiecznych. W jednym z budynków wymieniona zostanie posadzka. Ośrodek, w którym na stałe przebywa ok. 200 psów, nie licząc innych zwierzaków, może również liczyć na zakup urządzeń. Będą to wanna groomerska i stół trymerski.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Co istotne, o tym wszystkim zdecydowali mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego. W zeszłym roku wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymał ”Orlik” przy ul. Kukuczki, natomiast drugie pod tym względem zadanie – ”Jasne, że zwierzaki są WAŻNE” – za potrzebne uznało prawie 12 tys. częstochowian. Oznacza to przeznaczenie na rzecz azylu 593,5 tys. zł.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt zapewnia czworonogom opiekę od 1985 r., kiedy przybywało w nim zaledwie kilkanaście psów. Od 1991 placówkę prowadzi częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Z biegiem lat zmianom ulegał sam ośrodek, np. cztery lata temu wymieniono zewnętrzne ogrodzenie oraz zostały oddane do użytku nowe wybiegi dla psów przy najstarszych boksach. Obecna inwestycja zakłada otwarcie ofert 4 czerwca i rozpoczęcie prac w dniu następnym po podpisaniu umowy. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, modernizacja schronisko powinna zakończyć się w listopadzie.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV