Częstochowianin Wicemistrzem Polski w Taekwondo

W Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się mistrzostwa w taekwondo olimpijskim. Na podium stanął częstochowski zawodnik, Kacper Dobrzański z klubu Droga Smoka.

Jubileuszowa XXV Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży w sportach halowych zorganizowana została w województwie świętokrzyskim. Między 10 a 12 maja swoich umiejętności dowodzili zawodnicy praktykujący tradycyjną koreańską sztukę walki taekwondo. W niedzielę poznaliśmy najlepszych uczestników, a Wicemistrzem Polski został częstochowianin, Kacper Dobrzański.

Młody człowiek szkoli się w Klubie Sportowym Taekwondo Droga Smoka. – Kacper jest jak najbardziej utalentowanym zawodnikiem. Trenuje od czwartego roku życia – mówi Łukasz Mielan, który sprawuje nad sportowcem opiekę od minionego roku. – Miał naprawdę dużo wielkich osiągnięć, aczkolwiek to jest dla niego największym – dodaje. Dotychczas 13-latek otrzymał już kilkadziesiąt wyróżnień z walk oraz z konkurencji sprawnościowych. Sam klub skupia się na pierwszej z tych dziedzin, aby można było wykorzystać techniki samoobrony w praktyce.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W zmaganiach, przebiegających do 26 maja w dwunastu miastach w różnych dyscyplinach, przez całą imprezę zmierzy się ok. 3350 zawodników. Na miejscu będzie ok. 790 trenerów i opiekunów, ok. 360 sędziów oraz ok. 40 przedstawicieli polskich związków sportowych. Wyjazd na olimpiadę nie był więc formalnością. Wymagał wzięcia udziału w dwóch imprezach o charakterze eliminacji, a zawody ogólnopolskie w taekwondo odbywały się w kategoriach wiekowych i wagowych między wyłonionymi wcześniej reprezentantami.

Tymczasem regularnie na mitingi wyjeżdża ok. 20 zawodników Drogi Smoka, trenujących jest natomiast prawie dwa razu więcej. – Osoby starsze bardziej wiedzą, czego chcą. Przychodzą na treningi nie tylko dla odkrycia czegoś nowego czy w ramach wolnego czasu. Mają swój własny cel. Myślę, że to właśnie motywuje dzieciaki – zauważa trener Łukasz Mielan.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to krajowe igrzyska, które odbywają się corocznie. Rywalizują w nich osoby w wieku szkolnym. Od 2000 r. zmagania organizuje wybrane województwo. Stanowią podsumowanie ministerialnego systemu szkolenia uzdolnionej młodzieży i szczebel do kariery sportowej w życiu dorosłym.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot. oraz film: Klub Sportowy Taekwondo Droga Smoka

Miejska TV