Gimnazjum przy Legionów zostanie oddane w dzierżawę

Miasto zdecydowało się oddać w dzierżawę działkę przy ul. Legionów 23. W tym miejscu położone jest gimnazjum, jak również plac zabaw i teren rekreacyjny. Szkoła jest obecnie wygaszana.

16 maja radni zgodzili się na oddanie w dzierżawę na 9 lat położonej na Zawodziu działki. To teren wygaszanego Gimnazjum nr 17 wraz z budynkiem szkoły, salą gimnastyczną, boiskiem. Znajduje się tam również plac zabaw i teren rekreacyjny, a miejsce jest wykorzystywane przez uczniów i mieszkańców dzielnicy.

W trakcie obrad radna Krystyna Stefańska (niezrzeszona) przypomniała, że część infrastruktury powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Park rekreacyjno-sportowy jest dumą dzielnicy. Jest moją dumą, gdyż dołożyłam wszelkich starań, by pusty teren wokół szkoły dobrze i rozsądnie zagospodarować – powiedziała. Zwróciła również uwagę, że wiadomość o likwidacji placówki wprawiła mieszkańców w zakłopotanie i pojawił się pomysł przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 10 w miejsce gimnazjum, a przez to powiększenia przedszkola przy Olsztyńskiej i utworzenia tam żłobka.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Do zmian nie doszło. – Racjonalność i dobro dzieci mieszkających w dzielnicy przegrało z uporem związkowców i niereformowalnych działaczy. Uważam to za wielki błąd – powiedziała Krystyna Stefańska. Radna Monika Pohorecka (klub PiS) upewniała się natomiast, czy dzierżawca będzie miał obowiązek, aby dbać o stan techniczny obiektów rekreacyjnych i czy udostępni je wszystkim zainteresowanym. – Całym sercem jestem za tym, żeby ten budynek nie stał i nie niszczał – powiedziała, prosząc o deklarację prezydenta, czy odpowiednie zapisy znajdą się w umowie. Taka obietnica została złożona.

Działka przy Legionów ma powierzchnię ok. 1,3 hektara, a szkoła z salą gimnastyczną powstała w latach 60. ubiegłego wieku. Minimalny czynsz, jaki będzie płacił arendarz, został oszacowany na prawie 15 tys. zł netto miesięcznie, czyli niecałe 18 tys. brutto. Ze względu na to, że do Urzędu Miasta Częstochowy wpłynęły dwa wnioski od zainteresowanych nieruchomością, przyszły dzierżawca ma być wyłoniony w przetargu nieograniczonym. Jeśli wybrany zostanie jeden z tych podmiotów, przy Legionów powstanie podstawowa szkoła językowa lub szkoła sportowa. Brak dzierżawcy mógłby skutkować dewastacją budynku.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Marcin Merda

Miejska TV