Otwarto drogę rowerową łączącą Olsztyn z Częstochową

Zakończyła się budowa drogi ze szlakiem rowerowym, która pozwala na przejazd od rynku w Olsztynie do granicy z Częstochową na wysokości Odrzykonia. Otwarcie odbyło się w niedzielę 19 maja. Prace kosztowały 2,5 mln zł.

Inwestycja polegała na wybudowaniu wzdłuż DK-46 odrębnej od jezdni, szerokiej na 4,5 m drogi rowerowej o długości ok. 2,5 km. Całość sfinansowana została ze środków gminy Olsztyn. Uroczystego przecięcia wstęgi w kształcie łańcucha rowerowego – w ramach Jurajskiego Święta Cyklistów ”Olsztyńska Korba” – dokonał wójt Tomasz Kucharski w towarzystwie zaproszonych gości, wśród których był prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Częstochowa chce do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogę dla rowerów o podobnym standardzie jak zakończony obecnie odcinek. W tym kierunku realizowana jest inwestycja związana z I etapem przebudowy ul. Korfantego od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników, która w swoim zakresie ma także budowę infrastruktury pieszej i rowerowej. Do granicy administracyjnej miasta droga zostanie doprowadzona w ramach realizacji budowy II etapu ul. Korfantego, a w tym roku powstanie projekt inwestycji.

Władze Częstochowy chcą, aby miejskie ścieżki rowerowe wiodły do sąsiednich jurajskich gmin, dlatego podpisano porozumienia dotyczące rowerowych połączeń Częstochowy ze Mstowem i Olsztynem. Turystyczne połączenie ze Mstowem zostało już sfinalizowane z obu stron. Dzięki wydzielonym ścieżkom wzdłuż nowych dróg Częstochowa połączyła się także w ostatnich latach z Rędzinami w 2016 i z Konopiskami w 2018 r. Efektem współdziałania między Częstochową a Olsztynem jest także niedawne uruchomienie przez częstochowskie MPK specjalnej autobusowej linii sezonowej 67R z przyczepą dla rowerów.

KR
Źródło: Urząd Miasta Częstochowy, Urząd Gminy Olsztyn (fotografie)

Miejska TV