Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

Najgorzej sytuacja przedstawia się w południowej części regionu. Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Do działań przygotowani są strażacy i Wojska Obrony Terytorialnej. Prognoza zagrożeń meteorologicznych jest obecnie niekorzystna również dla Częstochowy i okolicznych powiatów.

W związku z sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną w regionie 22 maja wojewoda zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a następnie podczas wideokonferencji złożył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu raport na temat koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi służbami i zabezpieczenia zagrożonych terenów. – Sytuacja jest dość stabilna, niemniej jednak zdecydowałem się ogłosić pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystkie służby są w gotowości – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Decyzja dotyczyła powiatów żywieckiego, cieszyńskiego, bielskiego i miasta Bielska-Białej.

[huge_it_slider id=”1″]

 

22 maja w województwie śląskim ponad 600 strażaków PSP było w gotowości, podobnie jak 950 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało o wysłaniu Alertu RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w południowych powiatach naszego województwa. Na 23 maja prognoza meteorologiczna mówiła o silnych deszczach z burzami również w powiecie myszkowskim oraz zawierciańskim, a do 24 maja w całym województwie śląskim obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu z burzami. Niebezpieczna sytuacja dotyczy również woj. małopolskiego i podkarpackiego.

KR

Miejska TV