Poznaj kandydatów do Europarlamentu z dawnego Województwa Częstochowskiego!

W wyborach do Parlamentu Europejskiego z terenu dawnego województwa częstochowskiego bierze udział kilkunastu kandydatów. Zadaliśmy im jedno pytanie – dlaczego mieszkańcy naszego regionu powinni oddać głos właśnie na tę osobę. Decyzje podejmiemy 26 maja.

Marek Balt
Ekonomista. Członek partii politycznej: Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Koalicyjny KW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni.
Lista nr 3, pozycja nr 2.

Kandyduję do Europarlamentu, ponieważ zależy mi na czystym środowisku i czystym powietrzu. Unia Europejska wspiera te dziedziny i chciałbym, żeby fundusze trafiły do naszego regionu. W nowym budżecie planuje się duże środki na infrastrukturę, która ma poprawić dostępność do służby zdrowia na europejskim poziomie i chciałbym również, abyśmy mogli z tych zasobów korzystać. Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, żeby w Polsce, w naszym regionie i w Częstochowie mieszkańcy mieli dobrą pracę za godną, europejską pensję. Wspólnota w nowym budżecie przewiduje duże środki na innowacyjny przemysł, nowe technologie, szkolenie pracowników i podnoszenie kwalifikacji. Unia Europejska to także Polska. To nasz dom i chciałbym, żeby nikt nas od niego żadną siatką ani murem nie odgrodził.

Justyna Curran
Ekonomistka. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.
Lista nr 7, pozycja nr 7.

Mimo, iż Parlament Europejski wydaje się “odległym”, to podejmowane w nim decyzje kształtują politykę miast, w których żyjemy, wpływając na nasze codzienne życie. Głos oddany na mnie – reprezentantkę Częstochowy i Śląska to gwarancja dbania o to, aby decyzje te były jak najbardziej korzystne, dostosowane do naszych potrzeb i możliwości.

Marcin Gołda
Pedagog. Członek partii politycznej: Wiosna Roberta Biedronia.
KW Wiosna Roberta Biedronia.
Lista nr 2, pozycja nr 7.

Kandyduję do Europarlamentu z ramienia partii Wiosna jako reprezentant naszego miasta i regionu. Jestem mieszkańcem Częstochowy i urodzonym częstochowianinem. Żyję tutaj i pracuję od ponad pięćdziesięciu lat. Znam problemy mieszkańców. Do tej pory nigdy nie byłem czynnym politykiem. Działam w organizacjach pozarządowych. Udzielam się społecznie i wiem, co nam doskwiera i jakie mamy problemy. W związku z tym uważam, że będę dobrym reprezentantem mieszkańców Częstochowy. Program Wiosny został stworzony w oparciu o rozmowy z mieszkańcami Polski i Śląska oraz postulaty zgłaszane przez współobywatelki i współobywateli naszego kraju. Został stworzony dla nas. To program ”Europa dla Ciebie”, czyli bliżej nas, odpowiadająca naszym potrzebom i oczekiwaniom. Spośród spotkań z mieszkańcami Częstochowy utkwiła mi w pamięci rozmowa ze starszym panem, który powiedział: ”Mam już ponad 90 lat, ale jeszcze nie widziałem tak skłóconych Polaków”. Chcemy zakończyć wojnę polsko-polską. Powinniśmy się zjednoczyć wokół tego, co jest najważniejsze. Wokół Polski i Europy. Wokół naszej wspólnej wielkiej ojczyzny, jaką jest bądź będzie w przyszłości Europa.

Agata Hiero-Cichoń
Specjalistka ds. reklamy i marketingu. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Kukiz’15.
Lista nr 6, pozycja nr 5.

Działam społecznie od 2015 r. na rzecz osób pokrzywdzonych przez banki i inne instytucje finansowe. Idę do Parlamentu Europejskiego, aby w Polsce były przestrzegane prawa konsumenta. Umowy powinny być czytelne i napisane zrozumiałym językiem. Według dyrektywy 93/13, która obowiązuje również Polskę, konsument detaliczny jest słabszą stroną i powinien być chroniony. Tak się nie dzieje.

Należy ograniczyć lobby korporacji finansowych na stanowienie prawa. Ludzie ze świata polityki przechodzą do świata finansów, jak miało to miejsce z p. Andrzejem Jakubiakiem, który był przewodniczącym KNF a trzy miesiące po skończeniu kadencji objął stanowisko w mBanku, albo prezesem Mateuszem Morawieckim, który w tej chwili jest naszym premierem. Polski kredytobiorca nie może płacić nawet cztery razy więcej, niż jego zachodni sąsiad. Nie wyrażam zgody na eksmisję ludzi na bruk.

Duże instytucje, takie jak Komisja Nadzoru Finansowego, mają bronić człowieka, a nie banków. Klient nie musi znać się na wszystkim, bo płacimy olbrzymie podatki po to, aby czuć się bezpiecznie. Chcę chronić konsumenta. Startuję do Parlamentu Europejskiego z ramienia Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, które podpisało porozumienie z ruchem Kukiz’15.

Tomasz Jaskóła
Parlamentarzysta, poseł na Sejm RP. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Kukiz’15.
Lista nr 6, pozycja nr 10.

Przede wszystkim będę się skupiał na naszym regionie, na jego rozwoju oraz środkach, które będzie można na niego pozyskać. Mogę obiecać także, że jako europarlamentarzysta, będę pracował dla Państwa tak aktywnie, jak robię to teraz, kiedy zasiadam w Sejmie. Moje biuro poselskie ma ponad półtora tysiąca interwencji poselskich, często rozmawiam z mieszkańcami i aktywnie włączam się w debatę publiczną. Obietnice składane przeze mnie są realne, nie chcę obiecywać Państwu przysłowiowych „gruszek na wierzbie”, ale ciężką pracę i jak zawsze możliwość rozmowy i pomocy.

Ważne są także kwestie bardziej centralne, czyli między innymi wzmocnienie instrumentów demokracji bezpośredniej, przeciwstawienie się obecnym biurokratycznym elitom europejskim, ochrona małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników, a także kwestia niezależności państw członkowskich wobec Brukseli. Chcemy zaproponować nową jakość w interesie obywateli. Chodzi nam o upodmiotowienie obywateli. Nadanie im możliwości kontroli nad władzą podczas trwania całej kadencji parlamentu. Jesteśmy zwolennikami Unii Europejskiej, ale chcemy Unii tworzonej przez równouprawnione podmioty, ojczyzny z własną tożsamością i tradycją. Chodzi o nam o zakończenie monopolu na decyzyjność, bez szacunku do praw wszystkich członków. Ogromne „tak” dla UE dla równych sobie ojczyzn, ale wielkie „nie” dla Unii brukselskich arystokratów. Jesteśmy absolutnymi zwolennikami utrzymania Unii Europejskiej. Ale nie można dopuścić do tego, by niektóre państwa realizowały swoje interesy kosztem innych narodów. Nie ma zgody na to, aby Unia Europejska dawała przyzwolenie na przykład na podwójną jakość produktów sprzedawanych w sklepach. Polacy nie są gorsi od Niemców, Francuzów czy Włochów. Będziemy bronić również naszego węgla, który jest tak ważny dla naszego województwa. Proponujemy w zakresie polityki energetycznej program Polska Wodorowa. Polska jest dużym producentem wodoru, który nie jest właściwie wykorzystywany. Można go wytwarzać z gazu koksowniczego. Pod dostatkiem mamy go w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która jest właścicielem JSW Koks. Produkować go mogą także spółki paliwowe Lotos, Orlen czy Grupa Azoty. Z kolei PGNiG może wytwarzać wodór z metanu. To trzy kluczowe branże energetyczne, które mogą produkować wodór na potrzeby transportu. Program Polska Wodorowa będzie wsparciem dla Śląska i górnictwa. Przemysł wodorowy może w przyszłości na Śląsku stać się alternatywą dla górnictwa.

Dlatego serdecznie zapraszam Państwa do udziału w święcie demokracji, jakim przecież są wybory no i oczywiście do oddania głosu na mnie. Tomasz Jaskóła, lista nr 6, pozycja nr 10. Oczywiście najpierw świętujemy dzień matki a potem idziemy na wybory. Pozdrawiam i do zobaczenia przy urnach.

Henryk Kiepura
Wyższy urzędnik samorządowy. Członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe.
Koalicyjny KW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni.
Lista nr 3, pozycja nr 8.

Wygranie tych wyborów stworzy nowe możliwości dla naszego regionu. Jako starostwo i powiat kłobucki bardzo dużo inwestujemy oraz pozyskujemy środki zewnętrzne, natomiast nie mamy możliwości decyzyjnych. Ograniczamy się do wnioskowania, a mimo to jesteśmy bardzo skuteczni. Dowodem na to jest to, że nasz subregion, czyli powiat częstochowski, kłobucki, myszkowski i miasto Częstochowa korzystają ze środków unijnych najlepiej w kraju. Wykorzystaliśmy do tej pory ponad 81 proc. środków w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Monika Kumor
Prawnik. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Kukiz’15.
Lista nr 6, pozycja nr 7.

Jestem młodą osobą, zorientowaną w potrzebach mieszkańców, przede wszystkim moich rodzimych Koziegłów, Częstochowy i regionu. Jestem prawnikiem i jeśli zostanę obdarzona zaufaniem wyborców, łatwiej będzie mi zajmować się kwestiami prawnymi. Piszemy ustawy, które w tej chwili nie są rozpatrywane lub są zamrażane, ale mamy nadzieję, że będą ustanowione. Nie wstydzę się tego, skąd jestem. Miejsca, gdzie mieszkają przesympatyczni ludzie, znający pracę i realia. Nie możemy się wstydzić naszych korzeni. Jura Krakowsko-Częstochowska to piękny region. Chciałabym promować nasze małe ojczyzny, abyśmy nie zapomnieli, skąd pochodzimy i kto nas wybiera. Wprowadzenie JOW-ów sprawiłoby właśnie, że osoby, które otrzymały poparcie, nie mogłyby się wyprzeć swoich wyborców i zaprzepaścić zaufania, które otrzymały. Zmiany nie przychodzą szybko. To pewien proces, który już się rozpoczął, abyśmy mogli to wszystko kontynuować.

Marcin Maranda
Nauczyciel historii. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.
Lista nr 7, pozycja nr 10.

…ponieważ jestem zwolennikiem silnej Polski w Unii Europejskiej – to nasza racja stanu. Opowiadanie o polexicie to szaleństwo. Pomiędzy bezkrytyczną służalczością PO i obrażaniem się PiS istnieje jeszcze droga zdrowego rozsądku – taki sposób myślenia reprezentuję.

Dominik Palka
Adwokat. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.
Lista nr 7, pozycja nr 4.

Jesteśmy Komitetem Wyborczym Wyborców, od nikogo niezależnym. To ma wiele plusów. Nie chcemy przenosić sporów partyjnych i załatwiać naszych konfliktów polsko-polskich w Unii Europejskiej. Nie musimy tego robić, dlatego że nie reprezentujemy interesów partii. Możemy swobodnie reprezentować interesy Polski i ludzi z naszego regionu, a przy okazji opowiadamy się za opcją, która w tym momencie jest jedyną realną. Polexit, który proponują niektóre komitety, naprawdę byłby szaleństwem, a z drugiej strony zbytnie poddaństwo, wynikające też z braku poczucia własnej wartości i zauważone przez Polaków, również jest nie do zaakceptowania. Jesteśmy zdecydowanie zwolennikami złotego środka.

Jacek Pawlikowski
Przedsiębiorca. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.
Lista nr 1, pozycja nr 8.

Reprezentuję Partię Kierowców, która jest apolityczna, merytoryczna i celowa. Chcemy występować w Europarlamencie w interesie polskich kierowców. Zamierzamy nagłaśniać ważne dla nas sprawy, takie jak wprowadzony przez Europę pakiet mobilności, który spowoduje, że wiele polskich firm ekspedycyjnych splajtuje. Będziemy naciskać na rząd, ponieważ wprowadzono opłatę paliwową czy ekologiczną. Próbuje się wprowadzić elektromobilność, która jest droższa i bardziej szkodliwa dla środowiska. Unia Europejska stara się wdrożyć nowsze regulacje dotyczące emisji spalin, co sprawi, że wiele poruszających się po drogach samochodów musiałoby zniknąć, a nas na to nie stać. Chcemy po prostu o tym mówić i reprezentować szeroko rozumiany interes kierowców. Dojeżdżających do pracy, zatrudnionych w firmach spedycyjnych i warsztatach, ponoszących codzienne koszty utrzymania samochodu. To jest nasz cel. Nieważne, kto będzie nam pomagał, dla nas ważny jest cel.

Monika Radecka
Księgowa. Członek partii politycznej: Partia Razem.
Koalicyjny KW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
Lista nr 5, pozycja nr 6.

 

Martin Saczek
Specjalista do spraw marketingu i handlu. Członek partii politycznej: Partia Razem.
Koalicyjny KW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.
Lista nr 5, pozycja nr 3.

Moja kampania koncentruje się na trzech tematach. Są to praca, zdrowie i mieszkania. Chcę, aby z funduszy unijnych finansować nowe miejsca pracy w przemyśle, szczególnie w województwie śląskim, ponieważ w dłuższym czasie trzeba będzie wygasić kopalnie i odejść od energetyki opartej na węglu. Ważne dla mnie jest, żeby na każde likwidowane miejsce pracy powstało nowe. Przede wszystkim mam na myśli nowy ekologiczny przemysł, odzyskiwanie odpadów (np. metali z elektroniki, co ma ogromny potencjał) i energetykę odnawialną.

Kolejna sprawa to fundusz mieszkaniowy. Obecnie ze środków europejskich powstają drogi, autostrady, a chciałbym by Unia finansowała również budowę mieszkań komunalnych, mieszkań na wynajem, ponieważ obecnie bardzo wiele młodych osób nie stać na kredyt by kupić mieszkanie, w konsekwencji wiele osób nawet w wieku 30 lat mieszka z rodzicami.

Postuluję również wprowadzenie europejskich standardów zdrowotnych. Chcę ustalić na europejskim poziomie pewne normy w kwestii leczenia, wyposażenia szpitali, wynagrodzeń pielęgniarek i lekarzy, tak aby dążyć do zrównania jakości służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej. Unia Europejska powinna finansować system ochrony zdrowia w tych krajach, które tych norm by nie spełniały.

Myślę, że mam odpowiednie kompetencje, żeby zasiadać w Parlamencie Europejskim. Ukończyłem studia na kierunku biznes międzynarodowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dobrze władam językiem angielskim i portugalskim. Jestem osobą młodą, dynamiczną i otwartą na nowe rozwiązania.

Włodzimierz Skalik
Przedsiebiorca. Nie należy do partii politycznej.
KW Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.
Lista nr 1, pozycja nr 3.

 

Iwona Sobera
Pedagog. Nie należy do partii politycznej.
KW Wiosna Roberta Biedronia.
Lista nr 2, pozycja nr 8.

Jestem Częstochowianką, tu się urodziłam, wychowałam, skończyłam studia. Dlaczego warto oddać na mnie swój głos w wyborach do PE? Pytanie proste, a jednak trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, może dlatego, że nigdy nie kalkuluję co mi się opłaca, a co nie. Nie jestem zawodowym politykiem, jestem społeczniczką działającą na wąskim polu, pomagam tam gdzie jestem potrzebna. Obecna sytuacja polityczna w naszym kraju skłoniła mnie do zaangażowania się w działalność WIOSNY. Program tej partii, to moje wyobrażenie o Polsce, jej miejscu w Europie, to wartości, którymi się w życiu kieruję. Niestety niektóre wartości są przez obecną władzę mocno ograniczone, np. prawo kobiet o decydowaniu o sobie, in vitro, aborcja, powszechny dostęp do antykoncepcji, do ginekologa, europejskie standardy okołoporodowe. Dobrze byłoby, gdyby te regulacje wprowadzić na terenie całej UE. Bardzo istotne są dla mnie również potrzeby osób niepełnosprawnych, wykluczonych, prawa zwierząt, na tym polu jest ogromnie dużo do zrobienia . Problemów jest dużo więcej i można je rozwiązać, ale do tego potrzebna jest dobra wola, której w naszym kraju na szczeblach obecnej władzy niestety brakuje. Dlatego tylko mocna więź między krajami UE, może zagwarantować nam pełną demokrację i ochronę naszej wolności obywatelskiej. Jestem osobą, która z każdym chętnie porozmawia, podyskutuje, bo przecież lepiej spokojnie rozmawiać niż wzajemnie obrzucać się oskarżeniami. Nie dzielę ludzi w żaden sposób, każdy ma prawo do swojej wiary, przekonań, poglądów, do odmiennej orientacji seksualnej, każdy ma prawo do życia jak mu się podoba, pod warunkiem, że nie krzywdzi drugiego człowieka, szanujmy się wzajemnie, bądźmy prawdziwymi Europejczykami, nie zamykajmy się na innych. Jeśli mają Państwo podobną wizję naszego kraju, to proszę o głos 26 maja.

Bożena Szydlik
Pielęgniarka. Członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość.
KW Prawo i Sprawiedliwość.
Lista nr 4, pozycja nr 9.

 

Jadwiga Wiśniewska
Pedagog. Członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość.
KW Prawo i Sprawiedliwość.
Lista nr 4, pozycja nr 1.

Nadchodzące wybory zadecydują o przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Zadecydują również o przyszłości województwa śląskiego. Dlatego trzeba pójść na wybory. Zależy od nich przyszłość naszego województwa, które potrzebuje skutecznej reprezentacji w Parlamencie, mającej w Brukseli przede wszystkim polskie interesy do wypełnienia. Z uwagi na to, że przemysł w województwie śląskim przechodzi transformację, wynikającą z regulacji klimatycznych, możemy zawalczyć o środki przeznaczone dla regionów przechodzących transformację klimatyczną, takich jak Śląsk. Możemy również pozyskać środki na rozwój badań naukowych, nauki, infrastruktury, ale przede wszystkim te wybory są ważne z tego powodu, że wspólnie możemy przyczynić się do tego, jak będzie wyglądała przyszłość Unii Europejskiej. Czy będzie skupiona na tym, aby zwiększać swój potencjał gospodarczy, czy gospodarka Unii będzie konkurencyjna, czy też nastąpi jeszcze ostrzejszy lewoskręt i będzie zajmowała się sprawami ideologicznymi. Warto zadbać o to, aby Polska miała w Brukseli reprezentację, która ma obowiązki polskie. Nadchodzące wybory zdecydują o przyszłości Polski w PE. 26 maja zadecydujemy, czy będziemy kontynuować politykę, która realnie zbliża Polaków do europejskiego poziomu życia. Czy obronimy 500 plus, 300 plus, emerytura plus, obniżony wiek emerytalny, prawo do własnej waluty, niezgodę na przymusową relokację, prawo do wychowania dzieci zgodnie z wartościami. Tylko Prawo i Sprawiedliwość daje gwarancję obrony praw Polaków. Gwarancję na lepszą przyszłość polskich rodzin. Proszę Państwa, zagłosujcie 26 maja za Polską, zagłosujcie na listę nr 4.

Z kandydatami rozmawiał Krzysztof Rygalik

Miejska TV