Wyniki wyborów w województwie śląskim

Po zliczeniu wszystkich wyników Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że z województwa śląskiego do Parlamentu Europejskiego zostało wybranych siedem osób.

W całym kraju w wyborach 26 maja wzięło udział niecałe 14 mln uprawnionych do głosowania. Największe poparcie otrzymało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ok. 45,5 proc., co przekłada się na 27 mandatów. Koalicji Europejskiej zaufało ok. 38,5 proc. głosujących, co daje startującym w koalicji partiom 22 miejsca w Europarlamencie. Wiosna Roberta Biedronia z ok. 6 proc. wynikiem wprowadzi 3 posłów.

Poparcie dla Konfederacji (ok. 4,5 proc.) oraz ruchu Kukiz’15 (ok. 3,5 proc.) nie pozwala tym komitetom wprowadzić przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W tych przypadkach wyniki są niższe niż w badaniach exit poll z dnia wyborów.

Z okręgu 11, który obejmował całe województwo śląskie, wybrano siedmiu eurodeputowanych. Są to: Marek Balt (KE), Jerzy Buzek (KE), Izabela Kloc (PiS), Łukasz Kohut (WRB), Jan Olbrycht (KE), Grzegorz Tobiszowski (PiS) oraz Jadwiga Wiśniewska (PiS).

[huge_it_slider id=”1″]

 

W województwie Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał ok. 43 proc. poparcie, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni – ok. 40 proc., a Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia – ok. 6 proc. Frekwencja wyniosła ok. 46 proc.

W samej Częstochowie niespełna 45 proc. wyborców oddało głos na Koalicję Europejską, ponad 39 proc. na Prawo i Sprawiedliwość, a ponad 5 proc. na Wiosnę przy ok. 50 proc. frekwencji. W powiatach częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim, zawierciańskim dominującą pozycję uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV