Wybuch gazu przy ul. Garncarskiej

Na częstochowskim Starym Mieście doszło do wybuchu gazu. Z budynku ewakuowano dziesięć osób. Życie żadnego z mieszkańców nie jest zagrożone.

29 maja przed 20:00 doszło do wybuchu gazu w dwupiętrowym, podpiwniczonym budynku przy ul. Garncarskiej w Częstochowie. W pierwszej chwili zakładano, że to eksplozja całej butli gazowej, co jednak się nie potwierdziło.

Na miejsce udali się strażacy. Przed wejściem spotkali lokatorkę mieszkania, starszą kobietę, która miała ślady poparzeń rąk i nóg oraz widoczną ciętą ranę nogi. Dym wydobywał się z okien oraz z otworu na parterze. Wcześniej stały w tym miejscu drzwi. Futryny wraz z oknami również zostały wyrwane, kiedy ulatniający się propan-butan eksplodował. Kpt. inż. Marcin Pudło z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie informuje, że pożar objął kuchnię i jej wyposażenie.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Wybuch uszkodził także sąsiadujące pomieszczenia i dwa samochody osobowe stojące na jezdni naprzeciwko budynku. Strażacy pomogli poszkodowanej staruszce. Pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Musieli zająć się zarówno gaszeniem pożaru, jak i schłodzeniem butli gazowej, która mogła zostać rozerwana.

Zostało ewakuowanych dziesięć osób z innych mieszkań. Po akcji gaśniczej straż sprawdziła jeszcze detektorem pomieszczenia, ale nie było już zagrożenia. Przy zdarzeniu działały też pogotowie energetyczne, policja, pogotowie ratunkowe, a obecny na miejscu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączył z użytkowania cały pion kamienicy do czasu wykonania szczegółowych czynności kontrolnych. Ewakuowani mieszkańcy zapewnili sobie lokale zastępcze.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Komenda Miejska PSP w Częstochowie (zdjęcie poglądowe z 2018 r.)

Miejska TV