Salini nie zablokuje wyboru nowego wykonawcy obwodnicy Częstochowy. Jest wyrok

W Krajowej Izbie Odwoławczej zapadła decyzja w sprawie Salini Polska, czyli byłego generalnego wykonawcy odcinka F autostrady A1. Ma to związek z zerwaniem umowy z włoskim konsorcjum przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowany odcinek F trasy A1 to obwodnica Częstochowy, która powinna zostać ukończona w tym roku. To bardzo istotna inwestycja, ponieważ zapewnia płynny tranzyt przez terytorium kraju od morza po granicę z Czechami. Sam odcinek F biegnie przez gminy Mykanów, Rędziny, Blachownia, Kłobuck i miasto na prawach powiatu Częstochowę.

Umowa na budowę tego odcinka została zawarta 12 października 2015 r. Dotyczyła części A1 pomiędzy węzłem Rząsawa razem z węzłem a węzłem Blachownia, również z węzłem. Roboty nie przebiegały sprawnie. Jeśli chodzi o zaawansowanie prac, na 26 kwietnia 2019 r. GDDKiA obliczyła je na ok. 58 proc., a zarazem upływ czasu na realizację zadania oszacowano na ok. 94 proc. W związku z tym, jak również m.in. z powodu płatności dla podwykonawców, urząd 29 kwietnia odstąpił od umowy z winy wykonawcy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Oznaczało to, że konsorcjum Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Construzioni nie zbuduje A1. Następnym krokiem władz był wybór wykonawcy prac zabezpieczających w trybie negocjacji bez ogłoszenia. 7 maja GDDKiA wysłała zaproszenia do negocjacji wybranym firmom, rozmawiała z nimi między 13 a 24 maja, natomiast 27 maja wysłała zaproszenia do składania ofert. Urząd zakłada, że mimo wszystko przed Sylwestrem trasa może być udostępniona kierowcom.

Tymczasem 28 maja miała miejsce rozprawa w Krajowej Izby Odwoławczej w związku z odwołaniem złożonym przez Salini Polska. Włosi domagali się wstrzymania rozpoczętej procedury i nowego ogłoszenia postępowania przetargowego, ponieważ wtedy mogliby brać w nim udział. Wyrok w sprawie o sygn. 904/19 między odwołującym Salini Polska Sp. z o.o. oraz zamawiającym Skarbem Państwa – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad został ogłoszony 31 maja. Odwołanie zostało oddalone – jak orzeczono. Na sierpień władze zapowiedziały podpisanie umowy z kontynuatorem prac po włoskim konsorcjum.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: GDDKiA

Miejska TV