Częstochowski łazik marsjański jednym z najlepszych na świecie!

Wielki sukces małych maszyn. Na prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2019 w USA spośród 34 drużyn na czwartym miejscu znalazł się łazik Modernity 2 Plus częstochowskich studentów.

Pierwsze miejsce w zawodach łazików zajął zespół Mars Rover Kielce “Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej, natomiast po roku pracy doceniona została również konstrukcja studentów PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Maszyna Modernity 2 Plus to piąta generacja łazika. – To była modyfikacja zeszłorocznej zwycięskiej konstrukcji, natomiast musiała być dostosowana do regulaminu Amerykanów – wyjaśnia dr hab. inż. Dawid Cekus, opiekun zespołu. Rozgrywane na południu pustynnego stanu Utah zawody wymagały m.in. spełnienia wymogów co do mniejszych rozmiarów pojazdu oraz zmiany zawieszenia.

Start wymagał ogromu pracy, przede wszystkim w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających zawody. Obecnie prezentowany łazik powstał w oparciu o Modernity 2, który zajął 1. miejsce w zawodach University Rover Challenge w 2018, natomiast rok wcześniej studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki wystartowali z łazikiem Modernity, któremu przyznano 3. miejsce na świecie. Konstruktorzy zdobywali przez lata doświadczenia przy sześciokołowych maszynach Infinity.

[huge_it_slider id=”1″]

 

URC to międzynarodowe zawody rozgrywane w pobliżu Mars Desert Research Station w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pustynny obszar Wielkiej Kotliny został wybrany nie bez powodu, ponieważ zespoły testują swoje łaziki m.in. w przejeździe przez trudny teren i w zbieraniu próbek.

Pojazdy nazywa się marsjańskimi, mimo iż nie uczestniczą jeszcze w ekspedycjach na inne ciała niebieskie. – Przygotowywane rozwiązania mogą być bez problemu wdrażane w łazikach, które są faktycznie wysyłane przez NASA czy w przyszłości inne agencje kosmiczne – zauważa prof. Dawid Cekus. Zawody pozwalają studentom przekuć teoretyczne informacje w praktyczną wiedzę.

W tegorocznych trzydniowej rywalizacji wzięło udział ponad 500 uczniów z dziesięciu krajów. Politechnikę Częstochowską reprezentuje Grzegorz Ptak jako lider PCz Rover Team, Marcin Skotniczny jako prezes, odpowiedzialni za mechanikę Janusz Binek i Tomasz Ignasiak, Adam Kazior oraz programiści Kacper Błażejewski i Remigiusz Plaza. Zawody zakończyły się 1 czerwca.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Politechnika Częstochowska / PCz Rover Team. Od lewej strony: Adam Kazior, Janusz Binek, Grzegorz Ptak, Marcin Skotniczny, Remigiusz Plaza

Miejska TV