W grudniu nowe tramwaje dla Częstochowy

Na częstochowskie tory wjadą Twisty II z bydgoskich zakładów PESA. Producent zakłada, że dostarczy pierwsze pojazdy w tym roku. Dotychczas nie było wiadomo, jak będą wyglądać nowe tramwaje.

Dzięki niskiej podłodze Twisty są wygodne dla pasażerów i ułatwiają podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Skład posiada w sumie siedem drzwi, pięć dwustrumieniowych i dodatkowo jednostrumieniowe, co pozwoli szybko wysiąść i wsiąść na przystankach. W przypadku poprzedniej generacji Twistów, jako pierwsza doceniło je nasze miasto, bo Pesa zaprojektowała nową rodzinę tramwajów właśnie dla Częstochowy. Wiązało się to m.in. ze złym stanem tutejszej infrastruktury, a trójczłonowa budowa nowych tramwajów zmniejsza nacisk i eksploatację torowiska, przynosząc gminie oszczędności. Twisty były wykorzystywane również w innych miastach województwa śląskiego, czyli Katowicach, Chorzowie i Bytomiu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W styczniu 2018 r. podpisano natomiast umowę na dostawę dla Częstochowy dziesięciu tramwajów nowej generacji na kwotę ok. 90 mln zł. Dopiero obecnie udostępnione zostały wizualizacje, które prezentują nowy tabor. Natomiast zakłady Pesa zakładają, że pierwsze pojazdy dotrą do Częstochowy w grudniu tego roku. Tramwaje dołączą do siedmiu Twistów poprzedniej generacji, zakupionych niespełna dekadę temu jako pierwsze maszyny niskopodłogowe w naszym mieście. Dostarczenie Twistów II powinno umożliwić miastu wycofywanie z użytku przynajmniej część produkowanych w PRL Konstali 105Na.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Wizualizacje: PESA Bydgoszcz S.A.

Miejska TV