”Smyczenie kibla” i jazda drezyną przez Częstochowę

Pomniki dawnego przemysłu otwarte dla zwiedzających. W Częstochowie będzie można zejść pod ziemię, poprowadzić pociąg albo przejechać się drezyną. Industriada obchodzi w tym roku jublieusz.

Na częstochowskiej części Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica, Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP Stradom oraz Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej. Motyw przewodni dziesiątej Industriady to INDU-bal.

Imprezę zainauguruje 7 czerwca o 20:30 projekcja filmu ”Bal na dworcu w Koluszkach”. Obraz w reżyserii Filipa Bajona z 1989 r. zostanie wyświetlony w Galerii pod Arkadami przy ul. 1 Maja 27. W sobotę 8 czerwca będzie można zejść pod ziemię, gdzie wydrążone kilkadziesiąt lat temu korytarze pokażą częstochowianom emerytowani górnicy w galowych mundurach. Seniorzy, którzy pracowali przed laty w kopalniach regionu częstochowskiego, będą oprowadzać grupy zainteresowanych po Muzeum Górnictwa Rud Żelaza co pół godziny.

Zwiedzający placówkę w Parku Staszica mogą również wybić sobie pamiątkową monetę, 10 rudziaków, a wśród warsztatów znalazło się smyczenie kibla, czyli transportowanie na odległość do 8 metrów drewnianego wiadra z urobkiem po zwilżonej połowicy drewnianego smyka. Oprócz tej nielekkiej pracy, w programie znajdują się koncerty. Babu Król & Smutne Piosenki prezentuje utwory dansingowe, natomiast częstochowski zespół Makabunda specjalizuje się w tworzeniu autorskich aranżacji najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego, takich jak polskie tanga i foxtroty.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Uczestnicy Industriady będą również mogli przyjrzeć się pracy maszynisty parowozu. TKt48-151 jest od ok. 25 lat pomnikiem techniki przy dworcu Częstochowa Osobowa. Emerytowany maszynista objaśni działanie wszystkich urządzeń składających się na lokomotywę parową. Co 10 minut zorganizowane zostaną przejazdy drezyną. Podróż odbywa się na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej. Taka okazja zdarza się raz na rok. Jednorazowo przejechać może się kilka osób dorosłych plus dzieci.

Symulator lokomotywy EU07 umożliwia natomiast poprowadzenie pociągu. Muzeum Historii Kolei posiada pulpit sterowniczy, który pozwala częściowo poczuć się jak maszynista. O kolejności uczestników oraz o czasie trwania przejazdu zdecyduje obsługa. Możliwe będzie również zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Produkcji Zapałek.

Scenografią podczas tegorocznej Industriady będzie wystawa fotografii dokumentująca dawne bale Częstochowy. Na archiwalnych uchwycono potańcówki, które obywały się na wystawnych balach, w ekskluzywnych restauracjach czy mniej prestiżowych lokalach, a także na rautach w prywatnych mieszkaniach. W Częstochowie organizatorem Święta Szlaku Zabytków Techniki jest Regionalny Ośrodek Kultury, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Historii Kolei.

KR
Fot.: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris / industriada.pl

Szczegóły: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Szczegóły: Muzeum Historii Kolei
Szczegóły: Muzeum Produkcji Zapałek

Miejska TV