Szlakiem częstochowskich aresztów

Istnieją w Częstochowie miejsca, do których niewiele osób chciałoby trafić, natomiast niejedna chciałaby zwiedzić. W ramach historycznych wycieczek odbędzie się ”Spacer szlakiem częstochowskich aresztów w XIX i XX wieku”.

Uczestnicy dowiedzą się m.in. o spektakularnych ucieczkach uwięzionych, które odbiły się głośnym echem w Częstochowie. Spacer rozpocznie się 6 czerwca o 18:00 na Placu Biegańskiego. Miejsce jest nieprzypadkowe. Znajduje się tutaj jeden z dwóch gmachów, które od I poł. XIX w. służyły jako areszty, nazywany Odwachem. Mieści się w nim obecnie Wydział Kultury, Promocji i Sportu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W dalszej części zwiedzający obejrzą budynki, które powstały dla innych celów niż więzienne, ale w różnych okresach funkcjonowały w nich areszty. Obecnie te domy znajdują się przy ulicach Popiełuszki, Kilińskiego, Piotrkowskiej i Krakowskiej. Wędrówka przez Stare Miasto zakończy się na Zawodziu, również nie bez powodu, ponieważ usytuowany jest tam nadal funkcjonujący areszt. Zorganizowany w ramach projektu ”Aleje – tu się dzieje!” spacer poprowadzi Juliusz Sętowski, historyk z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

Miejska TV