Częstochowski Marsz Równości i pielgrzymka Radia Maryja odbędą się tego samego dnia

II Marsz Równości w Częstochowie oraz Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych ”Radia Maryja” odbędą się tego samego dnia. Organizacja zgromadzeń będzie jednym z tematów omawianych przez radnych.

Trasa częstochowskiego II Marszu Równości, zaplanowanego na 16 czerwca, została wyznaczona w okolicach Jasnej Góry. Tego dnia na błoniach będzie zapewne tłoczno, ponieważ przybywa Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych ”Radia Maryja”, natomiast uczestnicy marszu zgromadzą się ok. 14:00 w alei Henryka Sienkiewicza pomiędzy miejskimi parkami. – Przede wszystkim będziemy domagali się równych praw dla osób należących do mniejszości seksualnych, do mniejszości tożsamościowych, ale także polepszenia sytuacji pracowników czy zwierząt – wyjaśnia Dominik Puchała, jeden z organizatorów tego spotkania.

Sytuacja nie pozostała bez echa. 3 czerwca częstochowski Klub Radnych PiS napisał do Wojewody Śląskiego prośbę o powstrzymanie tej inicjatywy, w którym stwierdza, że środowiska LGBT powołują się na hasła związane z wolnością i szacunkiem dla osób o odmiennych poglądach, niejednokrotnie prezentując odmienną postawę wobec ludzi o innych przekonaniach. Czytamy m.in., że ”organizatorzy zapowiadają rozpowszechnianie podczas manifestacji materiałów przedstawiających sprofanowany wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej”.

Koordynatorzy marszu twierdzą natomiast, że zamierzają ”głosić i rozpowszechniać miłość, równość, akceptację, solidarność oraz antyfaszyzm na terenie całej Częstochowy”. W minionym roku Marsz Równości napotkał sprzeciw ze strony części mieszkańców. Na trasie pochodu obecni byli funkcjonariusze policji. Tak będzie również w tym roku. – Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem osób biorących udział w zgromadzeniach oraz pilnowała ładu i porządku w miejscach zgromadzeń – mówi Sabina Chyra – Giereś z częstochowskiej komendy. Nie wiadomo, jak wielu policjantów będzie zabezpieczało 16 czerwca wydarzenia w naszym mieście.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Powyższa prośba nieprzypadkowo jest adresowana do Katowic, ponieważ odwołuje się do ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, a ściślej do kwestii utrzymania porządku publicznego. Pismo pośrednio odnosi się również do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Możemy przeczytać, że według autorów ”wydanie zgody na zorganizowanie II Marszu Równości w miejscu kultu, modlitwy i skupienia oraz w czasie pielgrzymki dzieci, jest haniebne”.

Tymczasem organizatorzy pochodu, który nie prowadzi bezpośrednio przez błonia, zwracają uwagę na przypadkową zbieżność obu przedsięwzięć. – Z uwagi na to, że nie jestem katolikiem, nie jestem chrześcijaninem, tak jak większość organizatorek i organizatorów nigdy się nie interesowaliśmy, co dzieje się na Jasnej Górze – mówi Dominik Puchała. – Prawda jest taka, że zaczynamy marsz na końcu alei Sienkiewicza, a błonia jasnogórskie są wielkie i myślę, że w żadnym wypadku ani marsz, ani pielgrzymka nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.

Kwestia zgromadzeń jest na tyle istotna, że to jeden z punktów XII nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy, którą zwołano na 7 czerwca o 14:00. Wśród dyskutowanych spraw są gospodarowanie odpadami komunalnymi, CzPK i Sobreko, ale także informacja Prezydenta Miasta Częstochowy na temat II Marszu Równości. Inicjator sesji wyjaśnia, że pojawia się w tej sprawie coraz więcej pytań od mieszkańców. – Chcemy się dowiedzieć, dlaczego pan prezydent nie zabronił tego marszu, ewentualnie nie zaproponował innego miejsca i terminu – wyjaśnia radny Piotr Wrona. – Będąc prezydentem duchowej stolicy Polski, pan prezydent jest zobowiązany również moralnie, żeby nie dopuścić do ewentualnych sytuacji konfliktowych.

II Marsz Równości według przewidywanej trasy ruszy ulicami Pułaskiego i Sobieskiego do alei Wolności. Następnie aleją Najświętszej Maryi Panny przez Plac Biegańskiego z powrotem między miejskie parki Staszica i 3 Maja. Uczestnicy przejdą pod hasłem ”Częstochowa tęczy nie chowa!”

Natomiast myślą przewodnią trwającej w międzyczasie Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych jest ”Niech zstąpi Duch Twój…”. Biorących udział w spotkaniu czeka m.in. koncert w wykonaniu biskupa Antoniego Długosza i zespołu ”Armia Dzieci” z Lublina, a o 13:00 Msza św., której transmisję zapewni Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Angelika Sitek (zdjęcia z 2018 r.)

Miejska TV