Częstochowski Marsz Równości napotka inne zgromadzenia

W tym roku po raz drugi ulicami naszego miasta przejdzie Marsz Równości. Jednocześnie na ten sam dzień zgłoszono inne zgromadzenia. Inicjatywa Tęczowej Częstochowy miała dwie trasy przemarszu.

16 czerwca odbędzie się II Marsz Równości w Częstochowie oraz Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych ”Radia Maryja”. Jednocześnie, opierając się na zeszłorocznych doświadczeniach, z prawdopodobieństwem bliskim pewności na trasie pochodu znajdą się mieszkańcy Częstochowy, którzy są mu przeciwni.

Organizatorzy tłumaczą, że ani godzina, ani biegnąca przez centrum miasta trasa nie są niczym niezwykłym. Osoby biorące udział w zgromadzeniu według deklaracji chcą zademonstrować, że wszyscy ludzie są sobie równi. – Jest to bardzo krzywdzące, jeśli utożsamia się [marsz – KR] tylko z prawami osób LGBT – zauważa Jolanta Urbańska, jedna z organizatorek. Radna Koalicji Obywatelskiej przypomina, co mówiła w minionym roku przy otwarciu pierwszego częstochowskiego pochodu. – To jest też kwestia równości dla na przykład niepełnosprawnych kobiet czy grup osób starszych – mówi.

Ostatnimi czasy zaobserwowaliśmy, że marsze równości nie tyle mają na celu zwrócenie uwagi na problemy osób homoseksualnych, ale mają na celu prowokacje, skandale i niestety stały się też narzędziem walki z Kościołem – zwraca natomiast uwagę Katarzyna Jastrzębska. Marsz Równości przejdzie pod hasłem ”Częstochowa tęczy nie chowa!”, a jego uczestnicy zbiorą się ok. 14:00 w alei Henryka Sienkiewicza pomiędzy miejskimi parkami. Jednocześnie od 13:00 trwać będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa Antoniego Długosza, transmitowana przez media katolickie, a wśród uczestników pielgrzymki znajdą się osoby małoletnie.

Konsekwencją była prośba skierowana do wojewody o powstrzymanie pochodu oraz poruszenie tego tematu na sesji Rady Miasta 7 czerwca. – Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiej inicjatywie, nie tylko dlatego, że wyznajemy zupełnie inne wartości, ale właśnie ze względu na czas i miejsce tego wydarzenia – wyjaśnia Katarzyna Jastrzębska. Radna Prawa i Sprawiedliwości była jedną z osób występujących o interwencję władz wojewódzkich. Jolanta Urbańska mówi za to, że w naszym mieście trudno wybrać jakąkolwiek niedzielę w okresie wakacyjnym, kiedy ludzie nie przybywają do sanktuarium. – Poza tym pielgrzymi są przecież na terenie Jasnej Góry, tam się udają, a miasto należy jednak do częstochowian – zauważa.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Tymczasem trasa II Marszu Równości nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wedle zgłoszenia zgromadzenia publicznego z 17 maja 2019 r. jest to przemarsz aleją Henryka Sienkiewicza, ul. ks. Popiełuszki, ul. Jana III Sobieskiego, aleją Wolności, aleją Najświętszej Maryi Panny, przez Plac Biegańskiego znów aleją Najświętszej Maryi Panny z powrotem do alei Henryka Sienkiewicza. Jednocześnie wydarzenie zapowiedziano na 16 czerwca od godz. 13:00 do 18:00, a liczbę uczestników oszacowano na ok. 800 osób.

Ulica ks. Jerzego Popiełuszki biegnie na północ od początku pochodu do alei Jana Pawła II. Następnie zgłoszono inne zgromadzenia na ten sam dzień, m.in. 17 maja w alei NMP na przestrzeni przed OKF Iluzja ok. 50 osób, na Placu Rady Europy ok. 50 osób, 20 maja na Placu Biegańskiego ok. 50 osób, na Placu Pamięci Narodowej ok. 50 osób. Po aktualizacji z 22 maja 2019 r. pierwsze z opisywanych tutaj wydarzeń ma inny przebieg. Wykreślono ul. ks. Popiełuszki, w to miejsce wprowadzając ul. Generała Kazimierza Pułaskiego.

Niezależnie od tego 16 czerwca zaplanowane zgromadzenia będą ze sobą kolidować. Organizacja wydarzeń była jednym z tematów zwołanej na 7 maja sesji Rady Miasta, w trakcie której samorządowcy mogli zapoznać się z fotografiami z innych marszy równości. Na sali sesyjnej obecni byli mężczyźni, którzy – jak można założyć – wezmą udział w inicjatywie Tęczowej Częstochowy.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Krzysztof Rygalik

Więcej: Częstochowski Marsz Równości i pielgrzymka Radia Maryja odbędą się tego samego dnia

Miejska TV