Powstaje Promenada Śródmiejska

Między aleją Wolności a ulicą Śląską jest budowana Promenada Śródmiejska. Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. W ramach inwestycji za niecałe 6 mln zł powstają m.in. zadrzewiona aleja i otoczony pierścieniem plac rekreacyjny.

Niezagospodarowany wcześniej teren blisko ścisłego centrum miasta stanie się miejscem spacerów i rekreacji na powietrzu. Mieszkańcy pobliskich bloków byli jednym z inicjatorów uporządkowania oraz zagospodarowania tego obszaru.

Dawne tereny składowe ”Węglobloku” były wcześniej wykorzystywane jako parking. Obecne prace musiała poprzedzić m.in. rozbiórka dwóch starych budynków gospodarczych, ogrodzeń oraz pozostałości zabudowy. Zdemontowane zostały też schody terenowe, niedziałający maszt oświetleniowy oraz odcinek nieczynnego kanału sanitarnego.

Na ten moment trwa kompleksowe uporządkowanie terenu, wytyczenie i utwardzenie traktów pieszych oraz przygotowanie miejsc do wypoczynku. Głównym elementem kompozycyjnym Promenady Śródmiejskiej jest aleja dla pieszych, biegnąca na linii wschód-zachód, która łączy plac wejściowy z placem centralnym, czyli terenem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń typu street workout.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Na pokrytym nawierzchnią placu pojawią się też elementy małej architektury, takie jak stojaki na rowery, ławki, latarnie. Od strony północno-zachodniej i południowo-wschodniej plac oddzielą od sąsiednich działek ogrodzenia gabionowe. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe. Powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac otoczy rodzaj roślinnego pierścienia – skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.

W ramach obecnych prac następują zmiany w ukształtowaniu terenu, aby pasował do poziomów otoczenia i zrealizowanego przedłużenia ul. Śląskiej do alei Bohaterów Monte Cassino. Promenada będzie oświetlona, skanalizowana i monitorowana w ramach miejskiego systemu monitoringu wizyjnego.

Wody opadowe prowadzone będą w kierunku terenów zielonych. Obsługa komunikacyjna ma odbywać się istniejącym zjazdem z alei Wolności. Parkowanie innych samochodów poza pojazdami serwisowymi w obrębie samej Promenady Śródmiejskiej nie będzie możliwe. W bezpośrednim sąsiedztwie tras rowerowych znajdą się postoje dla jednośladów. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na koniec sierpnia 2020 r., ale wykonawca nie wyklucza wcześniejszej finalizacji prac. Koszt robót to blisko 5,9 mln zł.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

Miejska TV