Częstochowska uczelnia awansuje w rankingu ”Perspektyw”

Zaprezentowane zostało coroczne zestawienie najlepszych w kraju uczelni według Fundacji ”Perspektywy”. Wśród ocenianych szkół wyższych znalazły się Politechnika Częstochowska oraz Uniwersytet im. Jana Długosza, który dotąd nie zajmował tak wysokiej pozycji.

Ranking Szkół Wyższych to bardzo rzetelne i rozbudowane zestawienie placówek edukacyjnych. Uwzględnia trzydzieści wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów, a wśród nich brany pod uwagę jest również los absolwentów na rynku pracy. W obecnym roku inicjatywa obchodzi dwudziestolecie istnienia, a Fundacja Edukacyjna ”Perspektywy” przedstawiła listę najbardziej prestiżowych, efektywnych, dysponujących najwyższym potencjałem uczelni.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Na pierwszym miejscu w Rankingu Uczelni Akademickich znalazł się Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnikę Warszawską, a w zestawieniu widnieją również częstochowskie placówki. To istotne wyróżnienie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dzisiaj o uwagę przede wszystkim młodych ludzi szkoły muszę ze sobą konkurować. W 2000 r. w naszym kraju studiowało w 310 uczelniach prawie 1,6 miliona osób, natomiast od dekady obserwowany jest spadek zainteresowania edukacją, co jest związane głównie z niżem demograficznym. Według GUS w roku akademickim 2017/18 w szkołach wyższych studiowało już tylko niespełna 1,3 mln ludzi.

W rankingu na miejscu 36, czyli takim samym jak poprzednio, uplasowała się Politechnika Częstochowska. Jednocześnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie zajmuje pozycję w przedziale 51-60. To ważny do odnotowania awans dawnej AJD. Jeszcze w roku 2016 placówkę oceniano gorzej i znajdowała się w przedziale 71-80. To najlepsza pozycja, jaką uczelnia zajmowała przez dwadzieścia lat istnienia rankingu ”Perspektyw”.

Oprócz Rankingu Uczelni Akademickich, Fundacja Edukacyjna przedstawia również Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.:

Więcej: Ranking Uczelni Akademickich 2019

Miejska TV