Zmiany organizacji ruchu na DK1 od Lubojenki do granicy województw

Od połowy lipca ruch po DK1 odbywał się będzie jedną jezdnią w układzie 2+1 na całym odcinku budowanej autostrady. GDDKiA zapowiada, że zmiany będą długotrwałe.

Od czerwca są wprowadzane kolejnego etapy zmiany organizacji ruchu na DK1. Funkcjonujący system 2+1 pomiędzy Łochynią do Lubojenką jest rozszerzany na całą długość realizowanego odcinka. Od granicy województw śląskiego i łódzkiego do Kruszyny, na odcinku około 6,5 km, w kierunku Łodzi, dostępny będzie 1 pas ruchu, a w kierunku Katowic 2 pasy ruchu. Na pozostałym odcinku, od Kruszyny do Rząsawy, w kierunku Łodzi, dostępne będą 2 pasy ruchu, a w kierunku Katowic 1 pas ruchu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Taka organizacja będzie obowiązywała w czasie budowy nowej nawierzchni zachodniej jezdni autostrady i potrwa do połowy 2021 r. Wtedy według planów GDDKiA dotychczasowy ruch zostanie przełożony na nowo wybudowaną jezdnię autostrady, a prace budowlane zostaną przeniesione na jezdnię drogi krajowej, po której obecnie odbywa się ruch drogowy.

Budowana w śladzie istniejącej drogi krajowej A1 ma mieć nawierzchnię z betonu cementowego. Powstanie autostrada dwujezdniowa o trzech pasach ruchu w każdym kierunku, a umowny termin zakończania inwestycji przypada na czerwiec 2022 r.

KR
Fot.: GDDKiA

Miejska TV