Nadchodzą piekielne upały! W Częstochowie będzie ponad 35 stopni Celsjusza!

Do Polski wraca fala upałów. Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe dni również burze. Spodziewać się można ekstremalnie wysokich temperatur.

Nad nasz kraj napływa gorąca masa powietrza. 19 czerwca temperatury mają osiągnąć ok. 30 stopni Celsjusza, a w Częstochowie w ciągu dnia termometry wskażą ok. 28 kresek. Najgoręcej w najbliższym czasie zgodnie z zapowiedziami ma być od czwartku 27 czerwca, gdy w Mieście Świętej Wieży odnotować będzie można nawet 32 stopnie powyżej zera. Również tego dnia piekielnie gorąco zrobi się na zachodzie kraju. Przewidywane 35 kresek to w nadchodzącym tygodniu nic niezwykłego.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Jednocześnie pojawią się lokalne burze z możliwym gradem. Na terytorium województwa śląskiego taki scenariusz jest pisany od 19 do 23 czerwca. Lokalne opady nie są dobrą wiadomością dla rolników. Wilgotność gleby, np. w powiatach kłobuckim i częstochowskim, jest niska. Na marginesie, rekordowe temperatury na terytorium kraju odnotowano w 1921 r., kiedy nieopodal Opola oraz nieopodal Kalisza zmierzono odpowiednio 40,2 i 40 kresek.

Dłuższe prognozy nie są wiarygodne, natomiast w przypadku przewidywanych temperatur powietrza wypowiedziało się rzetelne European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych), które przewiduje, że ekstremalnie gorące powietrze zaleje kolejne kraje kontynentu, w ciągu tygodnia przez Hiszpanię, Francję, Włochy dotrze 27 czerwca do Polski. Tego dnia termometry mogą potencjalnie wskazać w niektórych zachodnich rejonach kraju ok. 40 stopni, a więc paść może dotychczasowy rekord.

KR

Miejska TV