W Częstochowie trudniej będzie kupić mieszkanie

Najemca, który chce kupić od Częstochowy mieszkanie, będzie musiał nie zalegać z opłatami i przez pięć lat nie korzystać z dodatku mieszkaniowego. Trudniej będzie wykupić lokal.

18 czerwca radni decydowali o zasadach sprzedaży najemcom mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które stanowią własność częstochowskiej gminy. Sprawa nie dotyczy wszystkich lokali, bo jeśli udział miasta w nieruchomości wspólnej, czyli całości, wynosi powyżej 50 proc., Częstochowa nie planuje ich zbywać. Jednocześnie samorząd decydował o bonifikatach.

Zmienia to przepisy z 2013 r. Co istotne, wprowadza ramy czasowe, które sprawiają, że części częstochowian trudniej będzie wykupić mieszkanie. – Bardzo mi jest przykro, ponieważ walczyłam o poprawienie zapisów, które byłyby korzystne dla mieszkańców naszego miasta. Niestety tak się nie stało. Moje propozycje przepadły z kretesem – powiedziała po głosowaniu Monika Pohorecka. Radna klubu PiS zwracała przede wszystkim uwagę na jeden z przyjętych warunków.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Według uchwały mieszkanie może zostać sprzedane najemcy po upływie dziesięciu lat nieprzerwanego najmu na czas nieoznaczony, w tym że lokator przez pięć lat od daty złożenia wniosku o wykup nie może korzystać z dodatku mieszkaniowego. Warunkiem też jest, że nie ciąży na nim np. zaległy czynsz.

Oznacza to, że chętnemu do kupna przez pół dekady nie powinny przydarzyć się żadne życiowe potknięcia, choćby cztery lata wcześniej. – Proponowaliśmy te zapisy złagodzić do roku, do trzech, przyjąć jakikolwiek inny, bardziej korzystny wariant dla mieszkańców. Niestety tak się nie stało – wyjaśnia Monika Pohorecka. Rada Miasta wypowiedziała się również w kwestii warunków udzielania bonifikat oraz ich wysokości. Będzie to 35 proc., ale z wyjątkami.

W minionych pięciu latach Częstochowa zbyła 1200 mieszkań. Ściślej w roku 2014 było to 319 lokali, 2015 – 348, 2016 – 185, 2017 – 169, a w 2018 – 179. Miasto argumentuje, że przez to zmniejsza się mieszkaniowy zasób gminy, którego odtwarzanie jest kosztowne i długotrwałe. Według władz konieczne stało się opracowanie nowych zasad sprzedaży komunalnych lokali, które m.in. właśnie ograniczają możliwość ich nabycia.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV