Na Wyczerpach zostanie otwarte leśne przedszkole

Są takie miejsca, w których dzieci zamiast smartfonów mają las, patyki, namiot i siebie nawzajem. Pierwsze częstochowskie leśne przedszkole zacznie działać od początku roku szkolnego, ale dzieci pojawią się w Magii Lasu już za tydzień.

Wszystko zaczęło się w skandynawskiej Danii, skąd pomysł wychowywania dzieci pośród przyrody, w postaci stałej opieki i edukacji na świeżym powietrzu, przeniósł się do innych państw. Tego rodzaju placówki powstały w Szwecji, w Niemczech, a obecnie pomysł przyjął się na polskim gruncie. Do pierwszego leśnego przedszkola w Częstochowie dzieci zaczną uczęszczać we wrześniu.

Nie stałoby się to, gdyby pewna mała dziewczynka, wówczas sześcioletnia, nie przeprowadziła się z rodzicami na Wyczerpy. Nie od razu było wiadomo, czy dziecko odnajdzie się w nowym środowisku. – Po kilku tygodniach powiedziała ”mamo, kocham to miejsce, uwielbiam las” – wspomina Agnieszka Toborek, która powołała Magię Lasu do życia. Dziewczynka świetnie się rozwijała, była zaradna i odważna. Stąd pojawił się pomysł, aby zaangażować w plenerowe zabawy inne dzieci.

Taka idea już istniała. W listopadzie Agnieszka Toborek udała się z córką i mężem do Białegostoku, gdzie działa pierwsze przedszkole leśne, jakie powstało w Polsce. Był to zimny dzień i termometr nie wskazywał nawet zera, ale okazało się, że bardzo młodzi ludzie świetnie się odnajdują na dworze w swoim towarzystwie, a ciepło zapewniał im namiot sferyczny. Taka charakterystyczna, wysoka na cztery metry konstrukcja pojawi się w naszym mieście w najbliższy piątek. Natomiast wakacyjne zajęcia dla przedszkolaków pośród brzóz i dębów ruszą niedługo później, bo od 1 lipca. – Będą to półkolonie w naprawdę fajnym, leśnym klimacie – zapowiada inicjatorka. Na dzieci czekają m.in. drewniany domek, hamaki, huśtawki, piaskownica w kształcie statku, ścieżka sensoryczna. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie do roku szkolnego.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Dzieci spędzą bowiem na łonie natury cały rok. Niezależnie od grubości śniegu i klującego mrozu. Jest to możliwe właśnie dlatego, że schronienie na czas nie zawsze spokojnych warunków atmosferycznych zapewni wspomniany namiot o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. – W Puszczyku, czyli pierwszym przedszkolu, jest rozpalany każdego dnia kominek – wyjaśnia Agnieszka Toborek, zwracając uwagę, że temperatura jest zdecydowanie wystarczająca. W Częstochowie najpewniej będzie wykorzystywany jednak klimatyzator. Umożliwia to prowadzenie zajęć przez całą zimę, a każdego dnia odbywa się również dla najmłodszych wyprawa do lasu.

Wychowanie w leśnym przedszkolu jest skupione na nabyciu przez dziecko takich umiejętności, jak funkcjonowanie w grupie, śmiałość czy odpowiedzialność za siebie i innych. Co istotne, kadra pedagogiczna będzie realizować program wychowania przedszkolnego oparty o podstawę programową MEN, a Magia Lasu będzie certyfikowana przez Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. Obecnie działa ok. 40 placówek o podobnym charakterze, skupionych głównie w okolicach dużych miast, jak Wrocław, Poznań i Warszawa. Kolejne właśnie powstają.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Agnieszka Toborek

Więcej: Leśna Baza Edukacji i Przygody w Częstochowie Magia Lasu

Miejska TV