500 plus obejmie 31 tysięcy częstochowskich dzieci

Zmieniły się zasady przyznawania świadczenia wychowawczego 500 plus. Od 1 lipca nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe. Pieniądze trafią szacunkowo dla 31 tysięcy częstochowskich dzieci.

500 plus jest w naszym mieście wypłacane za pośrednictwem Częstochowskiego Centrum Świadczeń, a obecnie jest nim objętych ok. 16 tys. dzieci z ok. 11 tys. rodzin. Od 1 lipca zniesione zostało kryterium dochodowe, a środki będą wypłacane na pierwsze lub jedyne dziecko do 18. roku życia. Wnioski na nowych zasadach będzie można składać w dwóch formach, czyli papierowej od 1 sierpnia oraz elektronicznej od 1 lipca.

Szacuje się, że świadczenie wychowawcze będzie mogło zostać przyznane dodatkowo na ok. 15 tys. dzieci. W tym 5 tys. stanowić będą dzieci z rodzin, które dotychczas je pobierają, a ok. 10 tys. rodzin i dzieci dotychczas nie było objętych programem. Przez to przewidywana suma to ok. 21 tys. rodzin i ok. 31 tys. dzieci, które za pośrednictwem częstochowskiego samorządu otrzymają 500 plus.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W całym województwie śląskim programem może zostać objętych 812 tys. osób. W ostatnich latach nie nastąpił istotny przyrost ludności, który był generalnym powodem wprowadzenia świadczenia. Według GUS w 2014 r. urodziło się w kraju 375 tys. dzieci. W kolejnych latach było to 369, 382, 402 i 388 tys. w 2018 r.

Urząd Miasta Częstochowy informuje, że w piątek 28 czerwca można się udać do Częstochowskiego Centrum Świadczeń przy ul. Jana III Sobieskiego 15 i skorzystać z konsultacji w kwestii świadczeń czy wymogów, jakie należy spełnić, aby starać się o dostępne formy wsparcia.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Więcej: Dzień informacyjny w Częstochowskim Centrum Świadczeń

Miejska TV