Żołnierze z psami ratowniczymi będą służyć w Częstochowie

W naszym regionie prowadzony jest pilotażowy projekt szkoleń grup ratowniczych z psami. Żołnierze trenowali w powiecie lublinieckim. Docelowo sześć czworonogów trafi również do Częstochowy.

Psy ratownicze będą służyć na terytorium całego województwa. Docelowo w każdym batalionie WOT, czyli w Częstochowie, Gliwicach, Cieszynie, ma powstać 13-osobowa sekcja, a pierwszym krokiem w tym kierunku była wyprawa w lasy powiatu lublinieckiego. W miniony weekend, 22-23 czerwca, rozpoczęło się szkolenie nawigatorów, którzy będą działać z czworonogami w Grupach Poszukiwawczo–Ratowniczych.

Jest to pilotażowy program, prowadzony właśnie w naszym regionie. – Obecnie pierwsza sekcja będzie podlegała bezpośrednio pod brygadę, czyli Katowice, ale działać będzie na terenie całego województwa – informuje Monika Ligejka z 13. Brygady OT. W powiecie lublinieckim aktualnie trwa trening wyłącznie nawigatorów. Tak będzie przez kilka miesięcy, natomiast w skład pododdziału będą wchodzić również przewodnik z psem. Celem nawigatora jest kierowanie zespołem tak, aby cały teren został dokładnie przeszukany.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W sumie szkolenie obejmuje trzy etapy. Po poznaniu podstaw pod okiem instruktora, w tym po nauce posługiwania się sprzętem strażackim, terytorialsi zaczną ćwiczyć z OSP. Chodzi tutaj m.in. o poznanie zasad bezpieczeństwa, komunikacji, ale też o zbudowanie zaufania między formacjami, bo w akcjach poszukiwawczych prawdopodobnie będą brać udział razem. Ostatnia kwestia to certyfikacja. W czerwcu br. 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała porozumienie ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, dzięki czemu możliwa będzie współpraca z ośrodkiem szkolenia specjalistycznego w Nowym Sączu.

Wybrane osoby zostaną przewodnikami, a w międzyczasie nowych zadań nauczyć należy zwierzęta. Wcielanie do służby czworonogów rozpocznie się od 2020 r. Każda z grup będzie się składać z trzynastu ludzi, czyli dowódcy i sześciu zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Jeżeli projekt Grup Poszukiwawczo–Ratowniczych K9 sprawdzi się w województwie śląskim, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zrobić to samo w innych częściach kraju.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Miejska TV