Częstochowianie chcą oprysków przeciwko komarom?

Ponad dwa tysiące osób zdecydowało się podpisać pod apelem do Urzędu Miasta Częstochowy. Mieszkańcy domagają się zorganizowania przez samorząd oprysków przeciw owadom.

Po deszczowym maju nastąpił wylęg komarów, które skutecznie uprzykrzają ludziom życie i utrudniają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Plaga komarów odczuwalna jest nie tylko w parkach i przy terenach zielonych, komary są dosłownie wszędzie, co powoduje, że w ciepły wieczór trudno wysiedzieć na zewnątrz” – widnieje w petycji, a zainteresowani domagają się przeprowadzenia neutralnych dla człowieka oprysków dla zniwelowania uciążliwej ilości komarów.

Magistrat od lat konsekwentnie unika stosowania chemicznych środków ze względu na ekologiczne skutki ich wykorzystania. Urząd argumentuje, że preparaty niszczące komary są skuteczne przez około dwa tygodnie, czyli do momentu pojawienia się nowego pokolenia owadów, a jednocześnie w trakcie oprysków giną pożyteczne stworzenia, takie jak pszczoły, trzmiele i ważki.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W bieżącym roku dwoje radnych zwracało się już do prezydenta w sprawie plagi komarów. Jolanta Urbańska (KO) pisała o braku działać władz 13 czerwca. W odpowiedzi Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Babczyński zwrócił uwagę, że ”we właściwie pojętej trosce o środowisko, a co za tym idzie dobro ludzi w nim żyjących i korzystających z niego, masowe opryski przeciwko komarom winny być stosowane jedynie w ostateczności kiedy występowanie owadów przybiera rozmiary groźne dla zdrowia czy życia mieszkańców (np. na terenach popowodziowych) nie zaś kiedy jest jedynie przykrą uciążliwością lub przeszkodą w wypoczynku, gdyż szkody dla środowiska są wówczas nieadekwatne do osiągniętych krótkotrwałych, a przy tym trudno mierzalnych efektów”.

Natomiast z innym pomysłem zwalczenia plagi wystąpił 20 czerwca Piotr Wrona (PiS). Samorządowiec zaproponował umieszczenie na budynkach komunalnych i podległych miastu budek dla jerzyków, które żywią się przeszkadzającymi człowiekowi owadami. ”Koszt instalacji takich budek lęgowych jest niewielki, a korzyści na pewno duże” – napisał. Pomysł do dziś nie spotkał się z odpowiedzią. Tymczasem petycję do władz miasta do 2 lipca podpisało ponad 2 tys. 200 osób.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: petycja ”Oprysk przeciw komarom – Częstochowa”
Więcej: Czy jerzyki uratują Częstochowę przed plagą komarów?

Miejska TV