Jest wniosek o upadłość Huty Częstochowa. Jutro pracownicy pojadą do Warszawy

Zarząd złożył wniosek o upadłość ISD Huty Częstochowa, która zatrudnia ponad 1200 osób. Majątek zakładu jest w rękach banków. Związkowcy pojadą do Warszawy.

W maju pracownicy zostali wysłani na urlopy lub postojowe, natomiast w czerwcu przedstawiciele hutników napisali list do prezesów banków Pekao SA i PKO Bank Polski SA, ale wiadomość otrzymali również politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki. Sprawa dotyczyła przyspieszenia decyzji, które pozwoliłyby wznowić produkcję. W hutę zamierza zainwestować brytyjski Greybull Capital, prowadzący negocjacje z wyżej wymienionymi instytucjami.

Według związkowców PKO BP nie chce podpisać umowy z Brytyjczykami i stawia warunki, które uniemożliwiają porozumienie. – Staramy się rozmawiać z przedstawicielami banku, z prezesami, z wiceprezesami bez pozytywnego dla nas skutku – mówi Małgorzata Magiera ze związku ”Juvenia”. Większość zadłużenia Huta ma właśnie wobec dwóch banków. Zakład, którego właścicielem jest Przemysłowy Związek Donbasu (Industrialnyj Sojuz Donbasa), nie dysponuje kapitałem obrotowym na bieżącą działalność. Greybull jest obecnie jedynym potencjalnym inwestorem i może jeszcze w lipcu wypłacić hutnikom wynagrodzenia, a przede wszystkim celem jest wznowienie produkcji. W lipcu w dalszym ciągu trwa w firmie przerwa w pracy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Jutro jedziemy do Warszawy – mówi Małgorzata Magiera. Hutnicy, zrzeszeni w sześciu związkach zawodowych, zdecydowali się 3 lipca stanąć pod siedzibą BP. – Za chwilę wszyscy nie będą mieli zapłaconych kredytów, opłat – zauważa przewodnicząca ”Juvenii”. Związkowcy zapowiadają, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia, nastąpi likwidacja zakładu. Jest to o tyle istotne, że ISD Huta zatrudnia 1235 osób, a pośrednio daje pracę około pięciu tysiącom ludzi w innych przedsiębiorstwach.

Możliwe, że również 3 lipca zostaną przedstawione warunki, na jakich PKO BP dopuści Greybull Capital do częstochowskiej huty. ISD może wycofać z sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub zmienić go, lecz w dużym stopniu zależy to od osiągnięcia kompromisu między wierzycielami a potencjalnym inwestorem.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Edycja:

Organizatorami manifestacji, która odbędzie się o 12:00, są: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników z ISD Huty Częstochowa, MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego z siedzibą w ISD Huta Częstochowa, Związek Zawodowy „Juvenia” Huty Częstochowa, Międzyzakładowy Związek Zawodowy „KADRA” Huty Częstochowa.

Miejska TV