Na Placu Biegańskiego pojawił się saturator z wodą kranową

Wodociągi Częstochowskie zachęcają do picia wody kranowej. W tym celu spółka ustawiła w centrum miasta specjalny saturator.

Darmowa woda z saturatora według zapowiedzi ma być dostępna we wszystkie upalne dni między 10:00 a 15:00, również z dodatkiem owocowych soków lub gazu. Spółka dysponuje drugim saturatorem, który będzie wykorzystywany podczas miejskich imprez plenerowych. Oprócz serwowania wody, Wodociągi Częstochowskie uruchomiły kurtyny wodne z chłodzącą mgiełką na Placu Biegańskiego, na Promenadzie im. Czesława Niemena oraz przy Placu Daszyńskiego.

Woda, która płynie z częstochowskich kranów, pochodzi ze skał wapiennych górnej Jury. Obecność wapnia obok magnezu sprzyja lepszemu przyswajaniu obu pierwiastków przez organizm. Woda zawiera także inne potrzebne do właściwego funkcjonowania makroelementy, takie jak sód, potas, wodorowęglany, siarczany.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Istotne znaczenie ma również cena. Średnie zużycie wody w 2018 r. w gospodarstwie domowym przez mieszkańców regionu częstochowskiego to 94,5 litra na dobę, a za jeden litr płacimy przeciętnie poniżej 4 groszy.

Przydatność wody do spożycia określa się porównując jej skład fizyko-chemiczny i mikrobiologiczny z obowiązującą normą sanitarną, dlatego w wodociągach prowadzi się codzienne rutynowe kontrole. Rodzaje wód określa się według sumy rozpuszczonego w niej wapnia i w mniejszym stopniu magnezu. W związku z negatywnym oddziaływaniem wód miękkich, których spożycie powoduje problemy z układem kostnym i zaburza prawidłową pracę mięśni, zalecenia EWG przewidują minimalną twardość wód pitnych. ”Kranówka” w Częstochowie jest jak najbardziej zdrowa, natomiast w Blachowni, Kłobucku i Konopiskach dostarczana jest woda miękka.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

Miejska TV