Częstochowskie schronisko czeka przebudowa, a podopieczni czekają na nowy dom

Najważniejsza w mieście instytucja zapewniająca zwierzakom mieszkanie zmieni się. Przebudowa powinna zakończyć się w tym roku. Bardzo wielu podopiecznych wciąż czeka na nowy dom.

W czerwcu wyłoniono wykonawcę rozbudowy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Będzie to Firma Handlowo-Usługowa Dertrans Mariusz Derda, która podejmie się prac za prawie 160 tys. zł brutto, chociaż miasto chciało przeznaczyć nawet 550 tys. Przede wszystkim dotyczy to budowy dwóch spacerniaków dla psów, powiększenia zewnętrznych boksów dla zwierząt, wymiany posadzki w jednym z budynków, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, przebudowa zakończy się w tym roku, do 15 listopada.

Tymczasem azyl przy ul. Gilowej nie powinien być traktowany jako miejsce, gdzie zwierzęta pozostaną na zawsze. Wręcz przeciwnie. – Bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy podopieczni znaleźli jak najlepsze domy, jak najbardziej kochających ludzi – mówi Marta Pasieka z częstochowskiego schroniska. Wszystko to w myśl zasady ”nie kupuj – adoptuj”. Mimo tego, że zwierzaki mają codzienną opiekę, w tym lekarską, na właściciela czeka w tej chwili około dwustu psów i sześćdziesięciu kotów.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W związku z tym w okresie ciepłych miesięcy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt organizuje akcje takie jak Psiechadzki. – Wszyscy mieszkańcy Częstochowy mają możliwość zapoznania się z naszymi podopiecznymi na neutralnym, bezpiecznym gruncie – zauważa Marta Pasieka. To jest o tyle ważne, że potencjalni właściciele mogą spotkać się z czworonogami osobiście, a nie jedynie obejrzeć zdjęcia.

Remont pozwoli poprawić jakość życia podopiecznych i ma dość szeroki zakres, bo obejmuje choćby wycinkę drzew i krzewów, budowę ogrodzeń ze śluzami wejściowymi oraz obrzeżami. Pojawią się ścieżki i ławki, a także urządzenia do zabawy dla zwierząt. Druga kwestia to budowa nowych boksów zewnętrznych. Większe będą również wybiegi dla zwierząt, a więc podopieczni będą mieli trochę więcej swobody.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: zwierzęta do adopcji, zaginione, znalezione
Więcej: Rozbudowa Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie
Więcej: Psiechadzka wzdłuż Alei Pokoju

Miejska TV