Przy częstochowskiej Bazylice znaleziono ludzkie szczątki

Podczas prac ziemnych znaleziono na Starym Mieście w Częstochowie ludzkie szkielety. Jest to zbiorowa mogiła, pochodząca prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 2 lipca ok. 9:50 rano znaleziono zakopane szczątki. Trwa remont kościoła. Podczas prac ziemnych pracownicy odkryli grób oraz ludzkie szkielety. – Na miejscu pracował prokurator wraz z technikiem oraz grupa dochodzeniowa – mówi st. asp. Marta Kaczyńska z częstochowskiej komendy. – Został poinformowany konserwator zabytków, który nawiązał kontakt z Instytutem Pamięci Narodowej.

Obecnie prace w tym miejscu zostały wstrzymane do czasu, aż czynności wykonają pracownicy IPN. To zbiorowa mogiła, prawdopodobnie pochodząca z okresu II wojny światowej. Zidentyfikowanie pochowanych w tym miejscu osób, jeżeli będzie możliwe, wymaga czasu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Szczątki mogą być pozostałością po Krwawym Poniedziałku, w trakcie którego żołnierze niemieccy dokonywali mordów na mieszkańcach Częstochowy. 3 września 1939 r. oddziały Wehrmachtu, przede wszystkim z 46. oraz 14. Dywizji Piechoty, wkraczały do miasta, gdzie były ostrzeliwane przez żołnierzy polskich. Niemcy dopuścili się wówczas w odwecie pierwszych egzekucji. Rabowali również dobytek mieszkańców.

W poniedziałek 4 września przeciwnik panował nad miastem. Wojskowi zatrzymywali przechodniów oraz wyprowadzali częstochowian z mieszkań. Część osób rozstrzelali, np. w pobliżu Bazyliki i Ratusza, a ciała wrzucano m.in. do rowów przeciwlotniczych. Szacunki o liczbie zamordowanych są różne, z wysokim prawdopodobieństwem było to pół tysiąca osób.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Magdalia25 / CC BY-SA 3.0 pl

Miejska TV