Rząd chce wprowadzić program ”Ciąża +”

Zgodnie z nowymi przepisami szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych, a dodatkowo rząd szykuje się do wprowadzenia programu ”Ciąża +”.

3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym dziecka. Ministerstwo Zdrowia informuje, że placówki medyczne nie będą mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. – Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – powiedział minister Łukasz Szumowski. Zmiany poprzedziły konsultacje społeczne.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Kolejny pomysł, w tej chwili również konsultowany, to ”Ciąża +”. Projekt przewiduje dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez ginekologa do porodu dziecka. Według założeń, zostanie ustalona lista medykamentów najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych.

Bezpłatne będą leki na receptę oznaczone jako “C”, wystawiane przez ginekologów posiadających kontrakt z NFZ, a takie uprawnienia będzie też miał lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ jest osobą najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki. Według rządowych szacunków, w najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

KR
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Miejska TV