Zmarł były zawodnik Włókniarza Stefan Kwoczała

Stefan Kwoczała był jednym z najlepszych wychowanków w historii Włókniarza Częstochowa. Po zakończeniu kariery wrócił do żużla na krótko jako trener. W roli szkoleniowca pracował w rodzimym klubie oraz w Gwardii Łódź.

Włókniarz Częstochowa poinformował, że w nocy z 6 na 7 lipca w wieku 85 lat zmarł Stefan Kwoczała. Na żużlu startował w latach 1955-1961 i był jednym z najlepszych wychowanków w historii klubu. W 1959 r. wspólnie w ekipą Włókniarza wywalczył tytuł Drużynowych Mistrzów Polski, dodatkowo w tym samym sezonie na torze w Rybniku sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Udane występy sprawiły, że w 1960 r. oddelegowany został do startów w Wielkiej Brytanii w barwach klubu z Leicester. W tym samym roku awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata w Londynie. Na stadionie Wembley wywalczył wówczas 8 punktów i zajął siódmą lokatę. Przez wiele lat był to najlepszy występ Polaka w tego typu zawodach.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Karierę zawodnika przerwała poważna kontuzja, której doznał 13 maja 1961 r. w Krakowie podczas turnieju o Złoty Kask. Stwierdzono wówczas złamanie podstawy czaszki. Po wielu tygodniach został wypisany z Kliniki Krakowskiej Akademii Medycznej, ale o powrocie na tor nie było mowy. W barwach Włókniarza wywalczył 474 punkty.

CKM Włókniarz poinformował, że ostatnie pożegnanie zmarłego nastąpi w czwartek 11 lipca w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 85. Msza św. rozpocznie się o godz. 13:00, natomiast później uroczystość przeniesie się na Cmentarz św. Rocha w Częstochowie, gdzie nastąpi ostatnie pożegnanie Stefana Kwoczały.

KR
Źródło, fot.: CKM Włókniarz Częstochowa

Miejska TV