Rozpoczął się przetarg w sprawie przebudowy i rozbudowy stadionu Rakowa

W minionych miesiącach został przygotowany projekt przebudowy i rozbudowy stadionu Rakowa. Miasto zabezpieczyło kwoty na inwestycję w budżecie. Teraz firmy mogą składać oferty, a klub pożegna się ze skansenem przy Limanowskiego.

9 lipca Częstochowa ogłosiła przetarg na wykonanie robót budowlanych dotyczących Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowy i rozbudowy obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83. Zakres prac jest duży. Stadion pomieści 6 tys. 152 kibiców, a spodziewać się można powstania nowej głównej trybuny z pełnym zadaszeniem na 2 tys. 461 osób.

Zbudowana zostanie również trybuna północna (500 miejsc) i południowa (1215 miejsc), a wschodnia zostanie przebudowana (1976 miejsc) oraz zyska zadaszenie. Zmieni się główne boisko, z naturalną trawą i podgrzewaną płytą, a obok powstanie boisko treningowe (105 na 68 metrów). Pojawią się nowe oświetlenie i monitoring, wieża telewizyjna i dwa telebimy (6 na 3 metry), a do tego sześć masztów flagowych. W projekcie przewidziano parking na niespełna sto miejsc, ale znikną elementy, które z obecną inwestycją kolidują. Będą to budynki zaplecza, jak i wieża telewizyjna. Rozebrane zostaną również częściowo trybuny.

Miasto spodziewa się złożenia ofert do 19 sierpnia tego roku, po czym może, aczkolwiek nie musi nastąpić wybranie wykonawcy. Co bardziej istotne, prace mają trwać nie dłużej niż 24 miesiące od daty podpisania umowy. Do stadionu w Bełchatowie trzeba się więc będzie przyzwyczaić. Cały projekt przebudowy i rozbudowy stadionu przygotowały poznańskie firma Demiurg Project SA i Demiurg sp. z. o.o., które zostały do tego wybrane wiosną bieżącego roku.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Cała inwestycja ma kosztować ok. 37,7 mln zł. Taką kwotę w związku z przebudową stadionu Rada Miasta Częstochowy wpisała w kwietniu do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Może być to w przyszłości problematyczne, ponieważ miasto zakłada, że wyda ok. 17 mln, natomiast większość kwoty, czyli ponad 20 mln, miałoby zagwarantować Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przebudowa obiektu pozwoli rozgrywać na nim mecze w Ekstraklasie, do której powrócił dotychczasowy hegemon I ligi.

Tymczasem nadszedł czas na ”Pożegnanie ze skansenem”. 12 lipca o 16:00 rozpocznie się mecz między Rakowem a Skrą Częstochowa, po czym klub zaplanował prezentację pierwszej drużyny i strojów na sezon 2019/2020. Jako gospodarz częstochowianie zagrają w Bełchatowie. – To pierwsza taka sytuacja w historii naszego klubu. Chcemy przed renowacją jak najlepiej pożegnać się z ”Limanką”, która przez wiele lat była naszym domem. To właśnie na tym stadionie przeżywaliśmy piękne i emocjonujące chwile, które pamiętać będziemy do końca życia. Zachęcamy Was do przyjścia na stadion, bo czeka Was popołudnie pełne wrażeń! – zaprasza RKS.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Wizualizacja: ART Artur Grodziński, RKS Raków Częstochowa

Więcej: Raków zagra na stadionie w Bełchatowie
Więcej: Mecze u siebie… w Sosnowcu?
Więcej: Pieniądze na nowy stadion Rakowa zabezpieczone!

Miejska TV