Powstanie nowy dworzec w Częstochowie?

Został ogłoszony konkurs dotyczący komunikacyjnego centrum miasta. W grudniu powinniśmy poznać projekty przebudowy głównego dworca kolejowego, ale również rozwiązania dla innych działających w Częstochowie przewoźników.

Częstochowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich 9 lipca ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną, którego organizatorami są PKP SA, częstochowska gmina oraz PKS Częstochowa SA. Temat jest niezwykle istotny, dotyczy bowiem głównego dworca kolejowego oraz jego otoczenia. W tej chwili trwają prace po wschodniej stronie gmachu wzdłuż ulicy Piłsudskiego, związane z budową węzła przesiadkowego. Dawniej było to główne wejście na dworzec, a wymagania stawiane projektom sugerują, że tak będzie ponownie.

W planach miejsca służące pasażerom, takie jak kasy i poczekalnia, powinny się znaleźć po wschodniej stronie torów. Projekt dotyczyć ma również – użytkowanej obecnie przez podróżnych – zachodniej części Częstochowy Osobowej, w której pobliżu znajduje się dworzec autobusowy, a także miejsca wykorzystywane przez MPK oraz prywatnych przewoźników. Tutaj pozostać mają biletomaty czy informacja pasażerska, a więc usługi drugorzędne. Według założeń w dalszym ciągu istnieć będą tunel pod torami, kaplica oraz zdecydowano się na zachowanie dawnego szaletu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Również wyburzony już mur wzdłuż ulicy, przy którym miał powstać parking, powinien dalej istnieć.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Zmianom podlegać ma także dworzec częstochowskiego PKS. Zgodnie z wytycznymi należy ze względy na przewozy międzymiastowe uwzględnić w projekcie 20 zadaszonych stanowisk odjazdowych i parking dla nie mniej niż 20 autobusów oczekujących na rozpoczęcie kursu. Organizator tłumaczy, że istniejący Dworzec Autobusowy obsługuje dziennie ponad 740 kursów własnych i około 150 innych przewoźników, natomiast w przyszłości te ilości miałyby ulec potrojeniu. Dodatkowo 10 zadaszonych stanowisk ma służyć pojazdom na miejskich trasach.

Celem konkursu jest stworzenie koncepcji architektonicznej, a następnie wyłonienie wykonawcy, który sporządzi na jej podstawie projekty oraz będzie pełnił nadzór autorski nad realizacją inwestycji. Planowany, łączny koszt, w jakim powinni zamknąć się planiści, to 18 mln 656 tys. zł netto. Regulamin zakłada, że prace zostaną złożone do 28 listopada, natomiast rozstrzygnięcie nastąpi 18 grudnia 2019 r. w Muzeum Częstochowskim.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Krzysztof Rygalik

Więcej: Ogłaszamy konkurs: Dworzec w Częstochowie
Więcej: Runął mur przy ulicy Piłsudskiego

Miejska TV