Będzie bezpieczniej. Częstochowskie WOPR dostanie pieniądze

Władze wojewódzkie przywróciły dofinansowanie jednostkom ratownictwa wodnego i przeznaczyły w tym roku na ten cel pół miliona złotych. Pieniądze trafią też do Częstochowy.

W 2016 r. ówczesny Zarząd Województwa Śląskiego wycofał się z dofinansowania zadań realizowanych przez Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe, które działają na obszarze województwa śląskiego. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, obecne władze zdecydowały się ponownie przekazywać środki ratownikom.

Ma to związek z postulatem, jaki zgłaszali samorządowcy podczas styczniowego spotkania w Żywcu. Wójtowie apelowali wtedy o wsparcie finansowe dla WOPR, które sprawuje opiekę nad największym w tamtym rejonie zbiornikiem, czyli Jeziorem Żywieckim. Marszałek obiecał, że sprawa zostanie rozwiązana w pierwszej kolejności w ramach podziału nadwyżki budżetowej. – Bezpieczeństwo mieszkańców, ale również osób, które przebywają w naszym województwie jest dla nas niezwykle ważne, dlatego zdecydowaliśmy się przywrócić dofinansowanie jednostkom ratownictwa wodnego. To szczególnie istotne w okresie wakacyjnym, gdy nad wodą wypoczywają tysiące osób – stwierdził Jakub Chełstowski.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Do otwartego konkursu ofert zgłosiły się trzy podmioty z województwa, a Zarząd przeznaczył pieniądze dla Beskidzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Bielsku-Białej (210 tys. zł), Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Katowicach (160 tys. zł), a także Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Częstochowie (130 tys. zł).

KR
Fot.: Witold Trólka / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Miejska TV