Wracają letnie temperatury

Jeszcze w tym tygodniu temperatury będą takie, jakich oczekujemy w wakacje. Niestety spodziewać się można również zachmurzenia i burz.

W czwartek 18 lipca temperatura powietrza, również odczuwalna, w ciągu dnia przekroczy 25 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzyma się do końca miesiąca. Jeszcze w lipcu słupki na termometrach pokażą ponad 30 kresek. Nie unikniemy jednak opadów. Najbliższy weekend 19-21 lipca będzie pochmurny i deszczowy, spodziewać się można również burz.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Czerwiec był wyjątkowo ubogi w opady. Od początku szkolnych wakacji do końca miesiąca odnotowywano tylko przelotne deszcze. Nie były to naturalne warunki. Średnie opady na terytorium całego kraju stanowiły w poprzednim miesiącu zaledwie około połowy przeciętnych dla tego okresu. Temperatury również były wyjątkowo wysokie. Jeśli brać pod uwagę całą dobę, średnio termometry wskazywały ponad 20 kresek, czyli o wiele więcej niż zazwyczaj. Był to najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów.

W Radzyniu w województwie lubuskim odnotowano nawet rekord. 26 czerwca było tam 38,2 stopnia. Tak tropikalną pogodę źle znosi ludzki organizm. Druga połowa lipca będzie więc szczęśliwie ciepła, ale nie upalna. Spodziewać się można także opadów, więc rolnikom nie grozi powrót wiosennej suszy, która dotąd poważnie nie dotknęła Częstochowy i regionu.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV