Twój paszport straci ważność, jeśli zmienisz płeć

Paszport to podstawowe narzędzie w podróżach poza granice krajów europejskich. Nawet tymczasowy wyjazd za granicę należy zgłaszać. Dokument straci ważność, jeśli podróżujący zdecyduje się na zmiany w prywatnym życiu.

Strefa Schengen i Unia, do których przystąpiło większość europejskich państw, przyzwyczaiły nas do tego, że paszport nie jest konieczny. Wręcz przeciwnie. W szczególnych okolicznościach możliwe jest nawet wyrobienie dwóch takich dokumentów, jeśli np. posiadane wizy lub pieczęcie nie są mile widziane w państwie, do którego chcemy wyjechać. Należy przy tym pamiętać o szeregu rzeczy, choćby o tym, że nawet wyjazd bez paszportu należy zgłaszać i niewątpliwie wszyscy Polacy skrupulatnie się z tego wywiązują.

Zgłaszać trzeba nie tylko wyjazd na stałe, ale też podróż bez zamiaru zamieszkania za granicą, jeśli trwa dłużej niż sześć miesięcy. Trzeba to zrobić w gminie albo w formie elektronicznej najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu. Nie wystarczy przy tym podać swoich podstawowych danych, takich jak adres czy PESEL, ale trzeba też określić, jak długo będziemy za granicą przebywać. Władze chcą wiedzieć o nas więcej. Zgłaszać należy tak samo powrót do kraju. To przepisy o ewidencji ludności jeszcze z 2010 r.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Paszport można nietrudno stracić – zgubić, zniszczyć, ale również przestaje spełniać swój cel na życzenie właściciela. Wystarczy spełnić jeden z przewidzianych warunków, np. nie posiadać już obywatelstwa. Jest to oczywisty powód, ale zmiany w życiu osobistym mają podobny skutek. Twój dokument straci też ważność, jeśli zmienisz swoje dane osobowe, takie jak nazwisko, datę i miejsce urodzenia czy też płeć. Po przeistoczeniu się w kobietę lub mężczyznę należy pamiętać, że gdy dokument traci ważność, mimo wszystko nadal będzie można wrócić i wjechać do Polski.

Na wyrobienie paszportu czeka się do 30 dni, ale za granicą nawet trzy razy dłużej. Człowiek dorosły, jeśli się nie uczy i nie studiuje, zapłaci za to 140 zł. Dla osób, którym brakuje czasu, w województwie śląskim organizowane są tzw. ”soboty paszportowe”. Pozwala to w wyznaczone weekendy na złożenie wniosków i odebranie gotowych dokumentów. Kolejna, prawdopodobnie ostatnia w tym roku jest zaplanowana na 27 lipca między 9:00 a 14:00 w katowickim, bielskim i częstochowskim oddziale Urzędu Wojewódzkiego.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Wojewódzki w Katowicach

Miejska TV