W Katowicach powstaje chodnikowa sygnalizacja dla ludzi patrzących w smartfony

Testowana jest nowa metoda kierowania ruchem. W stolicy województwa śląskiego powstała sygnalizacja świetlna w chodniku. Miasto tłumaczy to m.in. kwestią bezpieczeństwa mieszkańców, w tym najmłodszych, którzy niejednokrotnie nie zwracają uwagi na standardowe rozwiązania.

Na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z ulicą Stawową w Katowicach zamontowano podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych. Urząd Miasta Katowice informuje, że podobne rozwiązanie można spotkać w holenderskim Bodegraven, niemieckim Augsburgu, a także Swarzędzu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Krakowie. Urządzenie ma być skuteczne również w słoneczne dni.

Ma to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych, w szczególności korzystających z telefonów komórkowych. Sygnalizacja pomoże również osobom z zaburzeniami wzroku, a jej moc ma się dostosowywać do panujących warunków pogodowych w dzień oraz w nocy. Wykorzystane barwy świateł są dobrze znane. Sygnały świecące w kolorze czerwonym oznaczają zatrzymanie przed linią, natomiast zmieniający się zielony sygnał mówi, że można przechodzić.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Inwestycja o wartości 158,7 tys. zł jest w trakcie realizacji, a obecnie wykonawca musi jeszcze zintegrować sygnalizatory ze sterownikami w czasie rzeczywistym. – Obecnie przez firmę Synchrogop przy udziale firmy CTG sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju wykonywane są prace instalacyjne. Przewidujemy, że jeszcze na przełomie lipca i sierpnia po przeprowadzonych kalibracjach, testach i przeanalizowaniu zapisanych informacji z zabudowanych w urządzeniach czujników, urządzenia zostaną docelowo uruchomione – zapowiada Przemysław Marek, dyrektor realizacji projektów w firmie CTG. Dodatkowe usługi dla osób niewidomych, niepełnosprawnych oraz starszych będą według zapowiedzi uruchomione w wyniku kontynuacji prac badawczo-rozwojowych w 2020 r.

KR
Źródło i fot.: Urząd Miasta Katowice

Miejska TV