Dokładnie 50 lat temu wylądowaliśmy na Księżycu

Czy człowiek stanie na Księżycu? Stany Zjednoczone chcą polecieć na Srebrny Glob w ciągu pięciu lat. W planach jest ustanowienie tam stałej bazy. Tymczasem mija dokładnie pięć dekad, odkąd zobaczyliśmy, jak amerykański astronauta stąpa po powierzchni satelity.

Kolejny kraj rzucił wyzwanie Ameryce, wobec czego wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział w tym roku, że jego naród będzie pierwszym, który wyląduje na Księżycu w XXI w. Ma to nastąpić już do 2024 r. Następnie planuje się powstanie na ziemskim satelicie stałej placówki oraz wyprawę na Marsa. W wyścigu w kosmos USA konkurują z Chinami, tak jak z innym mocarstwem zmagały się już wcześniej. Tamtą rywalizację Rosja przegrała, czego przykładem jest fakt, że cały świat oglądał lądowanie Apollo 11 na powierzchni Srebrnego Globu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Sam lot w jedną stronę zajął astronautom cztery dni. Pierwsze kolorowe transmisje video prowadzili jeszcze z pokładu, również z orbity Księżyca. Załoga Apollo 11, czyli Neil Armstrong oraz piloci Buzz Aldrin i Michael Collins, musiała być przygotowana na najgorszy scenariusz, kiedy leciała w próżni z szybkością ponad siedmiu tysięcy kilometrów na godzinę. Wszyscy na pewno pamiętali o wypadku ich poprzedników z Apollo 1. Trzej amerykańscy lotnicy zginęli wówczas w pożarze na statku kosmicznym. Po raz kolejny mogło zdarzyć się to samo, a nieudana wyprawa byłaby wielką tragedią, ale też porażką dla całego kraju. Szczęśliwie 20 lipca 1969 r. ”Orzeł” wylądował.

Gdy człowiek stąpał po Srebrnym Globie, telewizja pokazywała to wydarzenie milionom ludzi na całym świecie. Widzowie mogli uczestniczyć w tej epokowej wyprawie prawie osobiście. Wszystko było dokumentowane na taśmie filmowej, za pomocą próbek skał i zdjęć, na których nie widać gwiazd. Astronauci spędzili na Księżycu niecałą dobę. Ten krótki czas to nie tylko ryzyko podjęte przez uczestników, ale wspólny wysiłek tysięcy osób bezpośrednio zaangażowanych w zorganizowanie i uwiecznienie wyprawy. Zgodnie z zapewnieniami amerykańskich władz, to nie ostatnie słowo tej w sprawie, a lądowanie na Marsie zapewne też będzie można zobaczyć.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Obchody rocznicy lądowania na Księżycu w Częstochowie
Więcej: ”Apollo 11” w OKF Iluzja
Więcej: Ku gwiazdom

Miejska TV