Kilkanaście lat więzienia za oszustwo ”na wnuczka”

Sprawcy kontaktowali się telefonicznie z losowo wytypowanymi osobami. W wyborze kierowali się brzmieniem imienia, które pozwalało przypuszczać, że będą mieli do czynienia z osobą starszą. Podawali się za bliskich, którzy wpadli w kłopoty, a pieniądze miały służyć m.in. uniknięciu postępowania karnego albo zapobieżeniu aresztowania.

Wyrokiem skazującym na kary bezwzględnego pozbawienia wolności zakończył się przed Sądem Okręgowym w Płocku proces dziewięciu oskarżonych, którym zarzucono popełnienie oszustw metodą ”na wnuczka”. Pod koniec 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Płocku akt oskarżenia dotyczący ponad 70 przestępstw z terenu całej Polski, m. in. Częstochowy, które zostały popełnione od połowy 2014 r. do listopada 2015 r. Procederem kierowali 34–letni Adrian Ł. oraz 36–letni Maciej W. z terenu Wielkiej Brytanii, a z jego uczestnikami kontaktowali się telefonicznie.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Obaj mężczyźni zostali uznani za winnych kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz udziału w kilkudziesięciu oszustwach. Pierwszy został skazany na karę łączną 11 lat pozbawienia wolności oraz grzywny w wymiarze 540 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości stawki na 50 zł. Natomiast drugiemu wymierzona została kara 13 lat pozbawienia wolności oraz 800 stawek dziennych grzywny przy stawce w wysokości 50 zł. Pozostali oskarżeni usłyszeli od roku do 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

KR

Miejska TV