Będzie pomoc dla pięcioraczków z Olsztyna. Lekarze walczą o zdrowie dzieci

Rodzice pięcioraczków mieszkają w powiecie częstochowskim. Niestety ciąża zakończyła się skrajnym wcześniactwem. Lekarze nie są w stanie udzielić informacji na temat przyszłości dzieci. Pomoc rodzinie deklaruje rząd i władze gminy Olsztyn.

Pięcioraczki przyszły na świat 23 lipca o godz. 1:35 na Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Najmniejszy noworodek w chwili narodzin ważył 750, a największy tylko 820 gramów. Rodzina powiększyła się o dziewczynkę oraz czterech chłopców.

Rodzicom jeszcze tego samego dnia pogratulowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W gminie Olsztyn w woj. śląskim urodziły się dziś pięcioraczki: Marcelina, Marcin, Filip, Oliwier i Szymon. Witajcie Maluchy. Szczęśliwym Rodzicom serdecznie gratuluję! – napisała na twitterze Bożena Borys-Szopa. Była to wielka radość, ale zarazem wielkie zmartwienie, ponieważ lekarze poinformowali, że była to ciąża wysokiego ryzyka, która zakończyła się skrajnym wcześniactwem. Dzieci urodziły się o około cztery miesiące za wcześnie.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Nie byłaby to sytuacja niecodzienna. Każdego roku przedwcześnie rodzi się na świecie piętnaście milionów małych ludzi, ale w tym przypadku nastąpiło to w połowie ciąży. Pięcioraczki wymagają teraz wzmożonej opieki medycznej, a rodzice spokoju. – Prosimy o wsparcie duchowe dla mamy i wcześniaków oraz zapewniamy, iż dzieci oraz mama są pod opieką wysokiej klasy specjalistów – zapewniają władze szpitala przy ul. Stefana Batorego.

Bardziej szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia chłopców i dziewczynki oraz innych kwestii lekarze będą w stanie udzielić za około trzy tygodnie, ponieważ stan dzieci powinien być wówczas w miarę stabilny. Rodzinie będzie potrzebne wsparcie, a to ma przyjść również z Warszawy. Obecnie Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zapowiedział organizację noclegów dla taty pięcioraczków, Łukasza, aby nie musiał codziennie dojeżdżać ze Zrębic na Śląsk.

Urząd Gminy Olsztyn poinformował także, że w sprawie pomocy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi rozmowy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz zadeklarowano wsparcia z Kancelarii Prezydenta RP. Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski oraz radni również przygotowują projekt uchwały o pomocy jednorazowej i pomocy cyklicznej przez najbliższe lata.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Gminy Olsztyn (dzięki uprzejmości ojca pięcioraczków)

Więcej: Pięcioraczki z gminy Olsztyn

Miejska TV