Kontrole autobusów przy Orzechowskiego w Częstochowie

Inspektorzy transportu drogowego rozstawili mobilną stację kontroli obok dworca autobusowego na parkingu przy ul. Orzechowskiego w Częstochowie. Efektem jest dziewięć skontrolowanych autobusów komunikacji regularnej, sześć zatrzymanych dowodów, trzy zakazy dalszej jazdy, w tym jeden za całkowity brak siły hamowania na tylnej osi.

25 lipca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach przeprowadził w Częstochowie kontrole autobusów. Inspektorzy przyglądali się stanowi technicznemu pojazdów przeznaczonych do komunikacji zbiorowej i używali mobilnej stacji, która jest na wyposażeniu śląskiego inspektoratu od stycznia tego roku.

Akcję prowadzono od wczesnych godzin porannych, korzystających z dworca jako ostatniego przystanku. Dla trzech spośród sprawdzonych maszyn był to dziś faktycznie ostatni przystanek, bo oprócz zatrzymania dokumentu dopuszczającego do ruchu, wydano im zakazy dalszej jazdy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Wobec właściciela jednego z pojazdów inspektorzy wszczęli nawet postępowanie o nałożenie kary administracyjnej, ponieważ całkowity brak siły hamowania na tylnej osi pojazdu i nadmierna korozja punktów mocowania nadwozia po prostu zakwalifikowane zostały jako niebezpieczne. Pojazd opuścił miejsce kontroli na lawecie, a przewoźnikowi grozi dwa tysiące złotych kary.

Inne stwierdzone usterki to m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych czy nadmierne zużycie i luzy elementów zawieszenia i połączeń układu kierowniczego. Inspekcja transportu drogowego zapowiedziała, że podobna akcja dotycząca stanu technicznego częstochowskich autobusów będzie miała miejsce ponownie.

KR
Fot.: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Miejska TV